Putin, Kerry'yi kabul etti: Normalleşme süreci için uğraşıyoruz

226

Rusya Devlet Başkanı Vladimi Putin, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'yi Kremlin Sarayı'nda kabul etti. Putin, iki ülke arasında normalleşme süreci için çaba verdiklerini söyledi.

Bakan Kerry, Suriye, Ukrayna ve Karabağ gibi güncel sorunları görüşmek için başkent Moskova'ya geldi. Kerry, Putin tarafından kabul edildi. Görüşmeye Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya Devlet Başkan Yardımcı Vladislav Surkov, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland ve ABD'nin Rusya Büyükelçisi John Tefft katıldı.

ABD Devlet Başkanı ile son konuşmasını hatırlatan Putin, "Biz gerçekten sadece işbirliği için değil aynı zamanda normalleşme süreci ve sonuç almak için uğraşıyoruz." dedi. Kerry'den Obama'ya selamlarını iletmesini isteyen Putin, "Umarım bugün yapacağım temaslarla ilgili Obama'ya bilgi verirsiniz. Daha önce görüşmek için toplandığımız sorunlar konusunda değerlendirme yaptık ve çözümü için ilerledik." diye konuştu.

"Dünya yararı için çok şey yapabiliriz"

Rusya ve ABD'nin önemli bir noktaya ulaştığını düşündüklerini belirten Kerry, "Dünyanın yararı için gerçekten çok şey yapabiliriz. Bu sadece Suriye ve Ukrayna değil diğer alanlarda da. Büyük zaferlere ulaşabiliriz." şeklinde konuştu.

İşbirliği için hazır olduklarını ifade eden Kerry, bu konuda ilerleyebileceklerini sözlerine ekledi.