Rus uzmanlar: Darbe girişimi Türkiye’nin müttefikleri tarafından yapılmış olabilir

1139

Rus uzmanlara göre darbe girişimi Türkiye’nin müttefik olarak gördüğü güçler tarafından gerçekleştirilmiş olabilir.

MuhabirAjans’a konuşan Rusya’nın önde gelen bölge uzmanları 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile ilgili farklı görüşler dile getirirken bir bölümü girişimin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müttefik olarak gördüğü kişiler tarafından yaptırılmış olabileceğini söyledi.

Konu ile ilgili Rusya’nın etkin ve Kremlin’e yakın iki düşünce kuruluşu başkanları MuhabirAjans’a açıklamalarda bulundu.

Uluslararası İlişkiler ve Kamu Diplomasisi Merkezi Başkanı Türkolog Dr. Vladimir Avatkov’a göre halk ayaklanmada bulunabilir, ancak darbeciler sivil vatandaşlara ateş açıyorsa buna halk ayaklanması denilemez.

Avatkov, “Darbe girişimcileri yanıldı. Her ne kadar Erdoğan’a karşı objektif suçlamalar olsa bile Türkiye’nin hiçbir vatansever insanı, olayların askeri diktası altında gelişmesini istemez. Cumhurbaşkanı’nı devirmek için ne olursa olsun her yolu mubah görenler de kuşkusuz olabilir. Fakat genel olarak darbe girişimcilerinin tercih etmiş olduğu adımlar ancak toplumsal ayrışmayı derinleştirir.” diye konuştu. Türk halkını benzer ölümlerden korumak için hükümetin, en cılız ve barışçıl ifade ve toplanma özgürlüğü gibi girişimlere karşı sert ve gösterişli önlemler alacağı bekleniyor.

Avatkov’a göre darbe girişiminin arkasında ABD yönetiminin ya da onlara bağlı askeri sanayi kompleksindeki finans ve sanayi grupları olabilir. Uzman, “Ancak ABD gerçek bir darbe planlamadı, bunu sonuca bakarak anlayabiliyoruz. İsteseydi başarılı olurdu. Fakat Erdoğan’ın başarısız darbe sonucu nasıl davranacağını, neler yapabileceğini görmek istediği için bu girişimde bulunmuş olabilir.” tahmininde bulundu.

StrategPRO Analitik Merkezi Başkanı Aleksandr Vedrusov ise Türkiye’deki darbe girişimi ile ilgili iki nedeni sıraladı.

Vedrusov, “Birincisi intikam. Erdoğan, uzun yıllardan beri ordunun üst tabakasının ihtiraslarına engel oldu. Bunu, adım adım ve sert bir şekilde yaptı. AK Parti mecliste büyük çoğunluğu elde edene kadar TSK, Erdoğan sayesinde attığını düşündüğü İslamcıların etkisini engellemek için bir kaç kez Türkiye siyasetine müdahil olmaya çalıştı. 2013’te Erdoğan, ordunun elitlerini hizaya çekmiş gibiydi. Ak Parti’ye karşı darbe girişiminde bulunmakla suçlanan ordunun üst kademesinin üyeleri ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. Yüzlerce subay, onlara sempati duyan gazeteci ve siyasiler soruşturmaya tabi tutulmuştu. Tüm bu yaşananlar bazı askerlerde intikam alma duygusunu kabartmış olabilir.” dedi.

İkinci nedeni ise dış politikada aranması gerektiğini belirten uzman, “Türkiye’nin çalkalanmasını isteyen birçok dış etken olabilir. Tüm terör olaylarına kıyasla darbe girişimi, genel olarak Türkiye’nin itibarını daha çok sarstı. Ancak şu bir gerçek Türkiye’nin gerçek dostu Rusya’dır. Hele barıştıktan sonraki Atatürk Havalimanı’daki saldırı, ardından gelen darbe girişimi bence bunun bir ispatı niteliğinde. Türkiye’nin Rusya ile barışmasını istemeyen güçler var. İlişkilerin normalleşmesi yüzünden Erdoğan’a kin besleyenler de olabilir.” ifadelerini kullandı.