“Putin ve Trump hiç görüşmedi”

194

Kremlin basın sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Cumhuriyetçiler Partisi’nin başkan adayı Donald Trump’ın hiçbir zaman iletişime geçmediğini söyledi.

Amerikan NBC televizyonunun haberine göre Peskov, “Daha önce de birçok kez dile getirdiğimiz gibi, Rusya devlet başkanı Trump ile hiçbir zaman hiçbir şekilde iletişime geçmedi, telefon da dahil olmak üzere onunla hiç konuşmadı.” dedi..

Trump, daha önce seçim kampanyalarında Rusya ile olan ilişkileri birçok kez gündeme getirmiş, ABD başkanı seçilmesi durumunda ise Amerikan-Rus ilişkileri için çok daha iyi işler yapacağını vaat etmişti. Trump ayrıca Putin ile hiç görüşmediğini de birçok kez dile getirmişti.

27 Temmuz’da Florida’da düzenlediği basın toplantısında Putin ile ilgili konuşan Trump, “Putin ile hiç buluşmadım, kendisini tanımam. Benim hakkımda güzel sözler söylemiş, bana dahi demiş. Ben de karılık olarak teşekkür ettim, olay bundan ibaret. Putin ile hiç görüşmedim.” ifadelerini kullanmıştı.

ABD başkanlık seçimlerinde Trump’ın rakibi olan Hilary Clinton’un, dışişleri bakanlığı görevindeyken şahsi mail adresinden yaptığı resmi yazışmalar internete düşmüş, Clinton ise bu yazışmaları Rus hackerların ortaya çıkardığını ve Putin’in bu şekilde Trump’a destek verdiğini dile getirmişti.