Erdoğan: Rusya ziyareti ile birçok şey rayına oturacak

841

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 9 Ağustosta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapacağı görüşmeden önce Rusya – Türkiye ilişkilerini değerlendirdi. Uluslararası camiada bütün ülkelerle münasebetleri iyi tanzim etme niyetinde olduğunu belirten Erdoğan, “Şu an bizim için birini bırak, birine koş anlayışı yanlış.” dedi.

TRT canlı yayınındaki konuşmasında Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin bölgedeki önemine vurgu yapan Erdoğan, “Rusya ile aramızda maalesef istenmeyen bir uçak hadisesi yaşandı ve 8 ay bu olumsuzluk maalesef devam etti. Daha sonra biz bir mektup yazdık. Türkiye'nin Rusya ile ilişkileri bölgede çok çok önem arz eder, bu iki ülkenin birbirinden ayrı yaşaması, uzak düşmesi doğru değil, bunu çözelim diyerek ve üzüntümüzü de ifade ettik ve buna karşılık olumlu yanıtlar aldık. Ben özel temsilcimi aynı şekilde Özbekistan'da bir toplantılarına gönderdim. Ve bu görüşmelerden sonra da süreci hızlandırdık.” şeklinde konuştu.

9 Ağustosta Putin ile bir araya geleceğini hatırlatan Erdoğan görüşmenin içeriğinin siyasi, ekonomik, ticari, kültürel olacağını söyledi. Erdoğan, “Bütün bunları kapsayacak. Bu görüşmeyle birlikte günübirlik yapacağımız ziyaretle inanıyorum ki birçok şey rayına oturacaktır. Çok önemsediğimiz konu özellikle bölgede Suriye meselesidir. Geçmişte bu konuyu çok görüştük. Temennim odur ki verimli bir görüşme yaparsak, ardından Çin'de G-20 var, bunları daha da pekiştiririz.” ifadelerini kullandı.