Putin'den son çağrı: Oy kullanmak hepimizin vatandaşlık görevi

147

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 18 Eylül tarihinde yapılacak parlamento seçimleri için tüm vatandaşları oy kullanmaya çağırdı. "Oy kullanmak herkesin vatandaşlık borcu" diyen Putin, "Herkesi sandık başına çağırıyorum. Oyunuzu kullanın ve pozisyonunuzu gösterin" diye ifade etti.

Pazar günü (18 Eylül) yapılacak seçimler için son kez kamera karşısına geçen Putin, şu mesajı verdi: "Rusya'da nasıl bir parlamento olacağı sana, Rusya vatandaşına bağlı. Eminim ki hepimiz şunu istiyoruz, Devlet Duma'sına layık, yetkili, enerjik, dürüst, halkın iradesini yerine getirme yeteneğine sahip, halkın güvenini ve istikrarı sağlayacak, gelişim ve ulusal barış düşünen ve Rusya'nın çıkarlarını savunmak için birliğe hazır olan insanlar bu parlamentoda yer alır."

Sürpriz beklenmiyor

Euronews'in haberine göre, Rusya’daki kamuoyu araştırma merkezi yöneticisi Valery Fedorov seçimler hakkında şunları söylüyor: "Son üç ay içinde iktidardaki Birleşik Rusya Partisi’nin oyları yüzde 45’den yüzde 39’a düştü. Bu istikrarlı bir eğilim ve çok da fazla yüksek bir düşüş değil. Son araştırmamız, partinin arkasındaki desteğin düşmesinin artık durduğunu gösteriyor. Bugün için iktidar partisinin arkasındaki destek yüzde 41,5 oranında. İktidar şimdi oylarını artırmak için bütün imkanları seferber etmiş durumda. Benim tahminin geçen seçim yüzde 49 oy alan iktidar, bu seçimi yüzde 43 ile yüzde 45 arasında bir oy alarak belki de yüzde 47 ile tamamlayacak."

"Seçim tarihinin öne alınması, katılımı nasıl etkileyecek?" sorusuna ise Fedorov, "18 Eylül’deki seçime katılım oranının düşük olacağını tahmin ediyoruz. Bunun bir çok nedeni var. Yüksek Seçim Kurulu’nun yönetimi değişti. Önemli bir insan hakları savunucusu Ella Pamfilova bu kurulun başına getirildi ve onlar sahtecilik ve usulsüzlüklere karşı daha katı. Onlar özellikle seçime katılım ile ilgili usulsüzlükleri daha iyi denetleyecek. Diğer önemli faktör, mevsim tabi ki. Ayrıca, bu seçimde kampanya sadece 2, 3 hafta sürdü, daha önceki kampanyalar 1,5, 2 ay önce başlardı. Seçmenler siyasete tam konsantre ve seferber olabilmek için yeterli zamanı bulamadı." diye yanıt verdi.