Türkiye-Rusya arası vizeler kalkıyor mu?

2189

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, Türk iş adamlarına yönelik vize rejiminin kaldırılması için Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan resmi talepte bulundu.

24 Kasım'da yaşanan uçak krizi sonrasında Türk vatandaşlarına vize uygulamasını geri getiren Rusya'da vize rejiminin iptaline yönelik önemli bir gelişme yaşandı.

Sputnik'in "TASS" kaynaklı haberinde, Ekonomi Kalkınma Bakan Yardımcısı Aleksey Lihaçev, "Rus işadamlarının Türkiye'ye ve Türk işadamlarının Rusya'ya karşılıklı vizesiz seyahat edebilmeleri için Türk Dışişleri'yle anlaşmalarını Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan talep ettik" dedi.

"Ağustos ayı başında Türkiye ile işbirliğinde ticareti ve turizmi geliştirecek ilkelere dönüş yapılması konusunda Devlet Başkanı Vladimir Putin'den tümüyle net bir sinyal aldık" diyen Lihaçev, "Vizelerin kaldırılmasının iki ülkenin birbirine doğru atacağı bir adım olacağını anlıyoruz. Ancak Rus taşımacılar da Türkiye'ye vize ile seyahat ediyor ve Türkiye vizesi hem pahalı hem de kolay alınmıyor" ifadelerini kullandı.

24 Kasım'da Rus Su-24 tipi bombardıman uçağının Türk F-16 jetleri tarafından düşürülmesinin ardından, Moskova yönetimi, 1 Ocak 2016 itibarıyla Türk vatandaşlarına vize uygulamaya başlamıştı. Türkiye vatandaşlarının Rusya'da çalışma yasağı ise devam ediyor.