Erdoğan'ın konuşmasından ana başlıklar: Türk Akımı, Akkuyu, enerji, Ortadoğu

486

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23. Dünya Enerji Kongresi'nin açılışında yaptığı konuşmada, Türk Akımı projesinin gerçekleştirilmesine olumlu baktıklarını söyledi.

Erdoğan'ın konuşmasından ana başlıklar şöyle:

Türk Akımı projesi

"Rusya'nın hali hazırda Balkanlar üzerinden aldığımız gazı doğrudan Karadeniz üzerinden ülkemize sevk etmeyi öngören Türk Akımı Projesi'ne de -şu anda çalışmalarımız devam ediyor- buna olumlu bakıyoruz.

"Bu projenin ikinci aşaması, Avrupa doğalgaz piyasalarındaki gelişmelere bağlı olarak geliştirilecektir. Diğer taraftan Doğu Akdeniz gazı da kaynak çeşitlendirme çalışmalarımızda yeni bir alternatif durumuna geliyor. Yapılan araştırmalar, bu gaz için en karlı ve ekonomik güzergahın Türkiye olduğunu gösteriyor.

-Ülkemizin doğalgaz ve enerji ticaret merkezi haline gelebilmesi adına yeni ve önemli yatırımların arifesindeyiz. Bu senenin sonunda ve 2017 yılında çok kritik adımlar atacak, bu alanda büyük yatırımlar gerçekleştireceğiz. Böylece doğalgaz ticaretinde bölgemizdeki tüm ülkeler için güvenilir bir ortak haline gelme hedefimize bir adım daha yaklaşacağız.

Nükleer Güç Santrali

-2010 yılında Rusya Federasyonu ile Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi'nin gerçekleştirilmesine yönelik bir hükümetler arası anlaşmayı imzaladık. Japonya'yla da Karadeniz kıyısında tesisine karar verilen Sinop Nükleer Güç Santrali Projesi için bir anlaşma yaptık. Şimdi de üçüncü nükleer santral projesini hayata geçirmenin arayışı içindeyiz. Zira ileri teknoloji noktasında, bizim ciddi noktada bir enerji potansiyeline ihtiyacımız var. Hedefimiz, önümüzdeki yıllarda elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 10'unun nükleer enerjiden karşılanmasıdır.

Türkiye'ye güvenen asla pişman olmamıştır

-Türkiye'ye güvenen, ülkemize yatırım yapan asla pişman olmamıştır, bundan sonra da pişman olmayacaktır.

-Ülkemizin doğalgaz ve enerji ticaret merkezi haline gelebilmesi adına yeni ve önemli adımlar atacağız. Bu senenin sonunda ve 2017 yılında çok kritik adımlar atacak, büyük yatırımlar gerçekleştireceğiz. Böylece doğalgaz ticaretinde bölgemizdeki tüm ülkeler için güvenilir bir ortak ülke haline gelmemize bir adım daha yaklaşacağız.

-Tedarik, taşıma ve tüketim olarak doğalgazın üç aşaması var. Biz tüketici ve taşıyıcıyız. İki özelliğimiz var. Bu özelliğimizi teknolojiyle bütünleştireceğiz. Avrupa'nın doğalgaz arz güvenliğine de katkı sağlıyoruz.

-Elektrik üretiminin yüzde 10'unu nükleer enerjiden karşılamak istiyoruz. Güneş, rüzgar ve hidrolik kaynakların enerji sepetimizdeki payını yüzde 30'a çıkarmayı hedefliyoruz.

-Son dönemde petrol fiyatlarının düşmesi, yatırımları olumsuz etkileme ihtimali var. Ertelenen projeler enerji güvenliğini tehlikeye atabilir.

-Enerji alanında gerçekleştirilecek yatırımlarda arzu edilen rakamlara ulaşılması küresel büyüme üzerinde de olumlu etki yaratacaktır.

Barış getirmek için gelin el ele verelim

-Ortadoğu'ya barış getirmek için gelin el ele verelim. Halep'teki küçük bir çocuk ufka baktığında içi umutla dolmalı. Ancak bugün ufka bakan çocuklar helikopter ve uçakların kendilerine hedef olan bombalarını görüyor.