Erdoğan: Putin'le dolu dolu bir gün geçirdik

980

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Mabeyn Köşkü’nde bir araya geldi. İkili, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

İlk olarak konuşmaya başlayan Erdoğan şunları söyledi,

"Bugün Sayın Başkan'la (Putin) dolu dolu bir gün geçirdik. Sonunda bu az önce imzalanan anlaşmalar, (Türk Akımı) imzalanacak hale geldi ve burada nokta, başkanlar huzurunda konmuş oldu. Türkiye ile Rusya arasındaki normalleşme sürecinin hızla devam edeceğine olan inancım tamdır." diye ifade etti.

Suriye'nin Halep şehrine insani yardımların götürülmesi konusunda konuşan Erdoğan,

"Bölgedeki mevcut gelişmeler tabii çok da hassas bir konu. Suriye konusunu etraflıca ele alma imkanımız oldu. Fırat Kalkanı Operasyonu'nu kendileriyle görüştük. Bu konuda ne gibi iş birliği yapabiliriz, bunların değerlendirmesini yaptık. Özellikle Halep'teki gelişmelerde, insani yardım konusunda ne gibi bir strateji uygulayalım ki oradaki insanlar bir an önce barışa, huzura kavuşsunlar." dedi.

İmzalanan Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesi için ise,

"Bir diğer önemli adım, Türk Akımı konusunun yine aramızda değerlendirmesini yaptık. Türk Akımı'yla ilgili olarak da sürecin hızlandırılması konusunda da bugün biliyorsunuz az önce atılan imza ile noktayı koyduk." ifadelerini kullandı.

Akkuyu Nükleer Santral Projesi'nin de devam edeceğini hatırlatan Cumhurbaşkanı,

"Akkuyu Nükleer Enerji Santrali ile ilgili olarak da yine burada bundan sonraki sürecin hızla devamında, mutabakatımız net. Zaman kaybının önümüzdeki süreçte telafi edileceği inancındayım." dedi.