Putin-Erdoğan görüşmesi sona erdi; normalleşme süreci hızlanacak

494

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin İstanbul’da bir araya geldi. Türkiye ve Rusya arasında yaşanan uçak krizinden sonra ilk defa Türkiye’ye gelen Putin, Erdoğan ile 1 saat 40 dakika süren basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmenin ardından kameraların karşısına geçen iki lider Türkiye-Rusya ilişkileri ve Suriye konusunda açıklamalarda bulundu.

Putin ile olumlu bir ikili görüşme gerçekleştirdiklerini söyleyen Erdoğan, ikili görüşmelerin bakanlar ve uzmanlar nezdinde devam ettiğini ve bundan sonraki süreçte de devam edileceğini belirtti. Erdoğan, ekonomik, ticaret, savunma kültür, turizm başta olmak üzere Rusya ile olan tüm ilişkilerin masaya yatırıldığını ifade etti.

‘Dolu dolu bir gün geçirdik’

“İlişkiler noktasında dolu dolu bir gün geçirdik.” diyen Erdoğan, Rus-Türk ilişkilerinin normalleşme sürecinin hızla devam edeceğine olan inancını yineledi. Erdoğan “Savunma, siyaset, ekonomi ve kültür alanında ilişkilerimizi bundan sonra çok daha fazla geliştireceğiz.” dedi.

Erdoğan ayrıca, ikili ilişkilerin geliştirilmesi için acilen karma ekonomik komisyon kurulması gerektiğini dile getirdi.

Suriye’de öncelik Halep

İki liderin en önemli gündem maddelerinden birisi ise Suriye’de ateşkes ve Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde yürüttüğü Fırat Kalkanı operasyonu oldu. Erdoğan, “Bölgedeki mevcut gelişmeler çok daha hassas. Suriye konusunu etraflıca ele aldık. Fırat Kalkanı Operasyonu’nu görüştük. İşbirliği değerlendirmesi yaptık. Halep’teki gelişmelerde insani yardım konusunda insanların barışa kavuşması için stratejiler üzerine konuştuk. Karşılıklı olarak görevlendirmeler yaptık.” şeklinde konuştu.

Türk Akımı’na son nokta

Türk Akımı’yla ilgili son noktayı koyduklarını ifade eden Erdoğan, Akkuyu Nükleer Santrali projesinin gerçekleştirilmesi için sürecin hızlandırılacağına işaret etti. Erdoğan, “Akkuyu nükleer enerji santraliyle ilgili olarak bundan sonraki sürecin hızla sürmesi konusunda tavrımız net. Zaman kaybının önümüzdeki süreçte telafi edileceği inancındayım.” dedi.

Konuşmasına Dünya Enerji Kongresi’ne davet için Erdoğan’a teşekkür ederek başlayan Putin, “Organizasyonun başarılı bir şekilde düzenlenmesinden dolayı Türk dostlarımızı tebrik ediyorum.” dedi.

“Son derece güncel olan çok sayıda konuda görüşmeler yaptık.” diyen Rus lider, ikili ilişkilerin tam olarak normalleşmesi için gerekli çalışmaların sürdürüleceği bilgisini verdi.

‘Rusya pazarını Türk ürünlerine açıyoruz’

Yaşanan uçak krizinden dolayı Rusya’nın Türkiye’ye uyguladığı yaptırımlardan biri olan gıda ambargosu tamamen kalktı. Putin, “Türkiye’den gelen tüm ürünlere uygulanan yaptırımlar tamamen kalktı.” dedi. Bu kararın karşılıklı yarar sağladığını belirten Putin, “Biz bazı tarım ürünlerini üretmiyoruz. Bu ürünlerin yeniden Türkiye’den Rusya’ya gelmesi enflasyonu düşürecektir. Artık Türk ortaklarımız için Rusya pazarı açılmıştır.” diye konuştu.

Savunma sanayi işbirliği genişletiliyor

Savunma sanayisi alanındaki işbirliğinin sürdürülmesinden yana olduklarını kaydeden Putin, “Bu işbirliği somut önerilerle desteklenmeli. Her iki ülkenin önerileri üzerinde çalışmalar devam ediyor. Eminim ki, bunları gerçekleştirecek kaynaklara sahibiz. Sayın Cumhurbaşkanı'na ikili ilişkilere verdiği önem dolayısıyla teşekkürlerimi sunmak istiyorum.” dedi.

‘Akkuyu sadece enerji projesi değil’

Türk Akımı’nda imzaların atıldığını hatırlatan Putin, Rusya’nın Türkiye ile enerji işbirliğini sürdüreceğini kaydetti. Putin, Akkuyu Nükleer Enerji Santrali’nin sadece enerji sektörüyle ilgili olmadığını, projenin aynı zamanda yeni bir sanayi ve istihdam alanı oluşturduğuna dikkat çekti. Rus lider ayrıca Rusya’da 200’den fazla Türk öğrencinin nükleer eğitim aldığının altını çizdi.

Türkiye’ye gaz indirimi

Taraflar arasında imzalanan Türk Akımı projesi anlaşması kapsamında Rusya, Türkiye’ye gaz indirimi yapacak. Putin, Türkiye’ye gaz indirimi yapılması için gerekli talimatların verildiğini söyledi.

Türk uydularını Rusya fırlatacak

Putin ayrıca Türk-Rus ilişkilerinin uzaya da taşınacağını ifade etti. Putin, “Uzay konusunda da işbirliği geliştirilecek. Bu konudaki çalışmalarımız sürüyor. Roskosmos Türk uydularını uzaya fırlatacak.” dedi.

Putin sözlerini, “Sayın Cumhurbaşkanı’na Rus-Türk ilişkilerinin geliştirilmesine verdiği önem ve heyetimize karşı gösterdiği misafirperverlikten dolayı teşekkür etmek istiyorum.” cümlesiyle tamamladı.