Putin uçak krizinden sonra ilk defa Türkiye’de

1400

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 23. Dünya Enerji Kongresi’ne katılmak üzere İstanbul’a geldi. Yaklaşık 1 yıl aradan sonra Türkiye’ye gelen Putin, uçak krizinden sonra Türkiye’yi ilk defa ziyaret ediyor.

Atatürk Havalimanı’na inen Putin, Enerji Kongresi’ne katıldıktan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü’nde bir araya gelecek.

Son iki ayda üçüncü yüz yüze görüşme

Putin’in Türkiye ziyareti, Erdoğan’ın düşürülen Rus uçağı için Rusya’dan resmi özür dilemesiyle normalleşme sürecine giren Türk-Rus ilişkileri adına büyük önem taşıyor. İki lider yaşanan uçak krizinden sonra 3. görüşmesini gerçekleştirecek. Putin ve Erdoğan daha önce 2 kez yüz yüze, dört kez de telefonla görüşme yapmıştı.

Putin-Erdoğan görüşmesinde Suriye krizi başta olmak üzere ikili ilişkilere dair birçok konunun yer alması bekleniyor. Suriye’de ABD ve Rusya’nın ateşkes konusunda anlaşmaya varamaması Putin-Erdoğan görüşmesinin önemini artırıyor.

Putin’in Türkiye ziyareti, Rus-Türk ilişkilerinin normalleşme sürecinde önemli bir adım olarak görülüyor. Rusya’nın sene başından bu yana Türkiye’ye karşı uyguladığı yaptırımların görüşmede ele alınması bekleniyor.

İki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkiler, Rusya'nın tek taraflı uyguladığı vize ve Türk Akımı doğalgaz boru hattı gibi konular da iki liderin gündeminde yer alıyor.