Türk Akımı'nda anlaşmaya varıldı, imzalar atıldı

407

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin İstanbul’da bir araya geldi. Türkiye ve Rusya arasında yaşanan uçak krizinden sonra ilk defa Türkiye’ye gelen Putin, Erdoğan ile 1 saat 40 dakika süren basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından kameraların karşısına geçen iki lider Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesi için hükümetlerarası anlaşmanın imzalandığını açıkladı.

İmzayı Türkiye tarafından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Rusya tarafından ise Enerji Bakanı Aleksandr Novak imzaladı.

Anlaşmanın içeriğine yönelik çok fazla açıklama yapılmazken, Türk Akımı projesinin inşası konusunda hızlandırmalar yapılacağı söylendi.

Rusya tarafından yoğun katılım

Mabeyn Köşkü'nde gerçekleştirilen görüşmeye Vladimir Putin'in yanısıra, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Yardımcısı Yuri Uşakov, Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev, Rusya Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov, Gazprom Başkanı Aleksey Miller, Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu'nun (Rosatom) Başkanı Aleksey Lihaçev, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov ve Rus Rosneft CEO'su İgor Seçin katıldı.

İlk kez Aralık 2014'te Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından duyurulan Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi, iki hattan oluşuyor ve toplam 32 milyar metreküp kapasiteye sahip. Hatlardan birinin direk ve sadece Türkiye'ye uzanması, diğerinin ise Rusya'dan gelen gazı Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşısı planlanıyor.