Yıldırım: Rusya'yla daha yakın durmaya başladık, bir günde her şey eskisi gibi olmaz

215

Rusya'yla siyasi olarak bir yakınlaşma olduğunu söyleyen Başbakan Binali Yıldırım, iki ülke arasında yaşanan krizle ilgili “Tamamen yok olduğunu söylemek için çok erken, ama iyiye doğru gidiş var.” ifadelerini kullandı.

Sputnik Türkiye'den Yavuz Oğhan'a konuşan Başbakan Yıldırım, Yıldırım, Rusya'yla ilişkileri geliştirmek için her türlü adımı attıklarını söyledi. Yıldırım, “Bir günde her şey eskisi gibi olmaz. Fakat, düşündüğümüzden daha hızlı ilerliyor.” dedi.

‘Rusya ile ilişkilerde iyiye gidiş var’

Başbakan Yıldırım geçen yıl sonu uçak kriziyle bozulan ve Ağustos ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın özür dilemesiyle normalleşmeye başlayan Türk Rus ilişkilerini değerlendirdi.

Rusya ile krizin tamamen yok olmadığını belirten Yıldırım, "Tamamen yok olduğunu söylemek için çok erken ama iyiye doğru gidiş var. 9 Ağustos'ta Sayın Cumhurbaşkanımız St. Petersburg'a gitti. Tam 2 ay sonra Sayın Putin geliyor. Rusya'yla ilişkileri geliştirmek için her türlü adımı atıyoruz. Rusya'yla ilişkilerimiz gelişecek. Adım adım gelişiyor ama bir günde her şey eskisi gibi olmaz. Fakat, düşündüğümüzden daha hızlı ilerliyor." ifadelerini kullandı.

Suriye’de Rusya-Türkiye yakınlaşması

Türkiye’nin Suriye topraklarında yürüttüğü Fırat Kalkanı Operasyonu ile ilgili Rusya’nın tutumunu değerlendiren Yıldırım, “Fırat Kalkanı operasyonunda Rusya bizi makul ve haklı görüyor. Dolayısıyla geçmişe göre, özellikle bu uçak krizinden sonra ilişkilerin normalleşmesiyle birlikte, bölgesel konulardaki bakış açımızda birbirimize daha yakın durmaya başladık.” diye konuştu.

Medvedev ile görüşecek

Vladimir Putin'in İstanbul'da düzenlenen Dünya Enerji Kongresi'ne katılmasının ve Erdoğan ile görüşmesinin ardından kendisinin de Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev'le bir görüşme gerçekleştireceği bilgisini veren Yıldırım, bu görüşmede iki ülke arasındaki bütün konuların gündeme geleceğini ifade etti.

‘Türk Akımı’nın önemi enerji güvenliğini sağlamak’

Türk Akımı'nın, bölgedeki enerji güvenliği açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Türk Akımı projesinin önemi şu: bölgedeki enerji güvenliğini sağlamak, hatta bölgemizle çevrili olan ülkelere de bu konuda gerekli desteği vermek. Avrupalıların endişe edeceği bir konu yok. Avrupalılar'a da faydası var.” dedi.