Rusya-Fransa gerginliği sürüyor, Hollande çözüm için Türkiye’yi işaret etti

868

Fransa'nın Halep'te bombardımanın durması için BM Güvenlik Konseyi'ne sunduğu karar tasarısını Rusya'nın veto etmesiyle iki ülke arasında yaşanan kriz büyümeye devam ediyor. Vetonun ardından Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın getirdiği eleştiriler üzerine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Paris gezisini erteledi.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre Putin'in, aylar öncesinden belirlenen Paris programı çerçevesinde Ortodoks Katedrali ve Kültür Merkezi açılışına katılması ve Suriye konusunda konuşmak üzere Elysee Sarayı'nda Hollande ile bir araya gelmesi bekleniyordu.

BM Güvenlik Konseyi'nde, Fransa'nın "Halep'te bombardımanların durdurulması ve bombalanması yasak güvenli bölge kurulmasını" öngören karar tasarısını Rusya'nın veto etmesi ve Hollande’ın “Rusya'nın Suriye'deki tutumu nedeniyle, şimdi Putin ile görüşüp görüşmemem gerektiği sorusunu kendime soruyorum. Halep'teki savaş suçlarından sonra bu görüşme gerçekten faydalı mı, gerekli mi? Eğer kendisini kabul edersem bu O'na, bu vetonun Rusya'nın imajı açısından çok kötü olduğunu ve kabul edilebilir bir girişim olmadığını söyleyeceğim.” sözleri sonrası iki ülke arasındaki ilişkiler gerildi.

Hollande'ın, Rusya'nın desteklediği Suriye ordusu tarafından Halep'teki hastanelerin bombalanmasının "bir savaş suçu" olduğunu belirterek "Sorumluların Uluslararası Ceza Mahkemesi dahil, her platformda hesap vermesi gerektiği ve bunun için girişimde bulunacaklarını" söylemesi krizi tırmandırdı.

Hollande’ın sözleri üzerine Kremlin, Putin’in Paris ziyaretini ertelediğini duyurdu.

Suriye'de barışın ilerlemesi için Putin ile her an karşılaşmaya hazır olduğunu söyleyen Hollande, “Türkiye ile de görüşme olmasından yanayım. Çünkü Türkiye sığınmacıların ağırlanması için temel bir rol oynadı. Ve Suriye'de bir çözümden yana tavır alıyor." dedi.