Çurkin: Rusya-ABD ilişkileri 1973’ten bu yana en kötü seviyede

366

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) daimi temsilcisi Vitali Çurkin, Amerikan Associated Press’e yaptığı açıklamada Rus-Amerikan ilişkilerini değerlendirdi. Çurkin, iki ülke arasındaki ilişkinin 1973 yılından bu yana en kötü seviyede olduğunu söyledi.

Vitali Çurkin, Rusya-ABD ilişkileri için, “Şu andaki genel durum, bana göre, çok kötü, belki de 1973’ten beri en kötü durumdayız.” ifadelerini kullandı.

Bu durumun “olaylar zincirinin” bir sonucu olduğunu belirten Çurkin, “Bu, bir tür, temelden saygı eksikliği ve siyasi konularda derin müzakerelerin olmamasından kaynaklanıyor.” şeklinde konuştu.

Diplomat, ABD ve NATO’nun, Doğu Avrupa ülkelerini NATO bünyesine dahil ederek Rusya’ya karşı kendi güvenlik sistemini oluşturma kararı aldığını savundu. Çurkin ayrıca, NATO’nun 2008 yılındaki zirvede Ukrayna ve Gürcistan’ın üyeliğine yeşil ışık yakmasını “en büyük provokasyon” olarak değerlendirdi.

Vştali Çurkin, Ukrayna krizi ve sonrasında Donbas’ta yaşanan çatışmaların Rus-Amerikan ilişkilerinde bir kırılma noktası olduğunu ifade etti.

Başta Suriye konusu olmak üzere iki ülkenin ciddi örüş ayrılıkları taşımasına rağmen iki tarafın işbirliğini devam ettirdiğini söyleyen Çurkin, Moskova’nın Washington ile ilişkileri düzeltmek istediğini belirtti.

Kasım ayında yapılacak ABD başkanlık seçimlerinin Rusya ile ilişkilerin düzelmesi konusuna etkisiyle ilgili görüşlerini ifade eden Çurkin, “Eğer ABD’de yönetim değişikliği buna yardım edecekse, bu mükemmel olur.” dedi.