Berat Albayrak: Rusya krizi bize çok şey öğretti

270

Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'na konuk olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Rus-Türk ilişkilerine dair soruları yanıtladı. Albayrak, Rus uçağının Suriye sınırında düşürülmesinin ardından Rusya ile yaşanan krizin kendilerine çok şey öğrettiğini söyledi.

Rusya ve Türkiye arasında 10 Ekim’de imzalanan Türk Akımı doğalgaz boru hattı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Albayrak, “Türk Akımı bizim için kazan-kazan çerçevesinde gelişen ve kriterlerimize uygun bir proje. Bu konuda olumlu adımlar atıldı, iyileştirmeler oldu.” dedi.

Türk Akımı projesinin Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan krizin ardından hızlandığına dikkat çeken Albayrak, "Batı Hattı'ndan Ukrayna üzerinden gelen gazla ilgili yaşanan sıkıntılara dayalı olarak Rusya bir altyapı geliştirerek bölgesel enerji politikalarına dayalı yeni bir proje ortaya koydu. Bu projenin Türkiye iç piyasası ayağı olduğu kadar Avrupa piyasası ayağı da var." ifadelerini kullandı.

Türk Akımı’nın Avrupa’ya doğalgaz sağlayacak olan ikinci hattıyla ilgili bilgiler veren Albayrak, “İkinci hattın gelişmeleri Avrupa piyasasıyla ilişkili bir husus. Biz Türkiye olarak üç gerekçe açısından bakıldığında Türk Akımı'na önemli bir proje olarak bakıyoruz. Proje bizim için win-win oldu, olumlu adımlar atıldı, iyileştirmeler oldu.” şeklinde konuştu.