Rus basınında Cumhuriyet Gazetesi operasyonu

266

Türkiye'nin en köklü gazetesi Cumhuriyet'e polisler tarafından baskın yapıldı. "Üye olmamakla birlikte FETÖ'ye ve PKK'ya yardım" suçlamasıyla gazetenin 13 yazarı ve yöneticisi gözaltına alındı. Cumhuriyet Gazetesi'ne düzenlenen operasyon Rus basınında da geniş yer buldu.

Ria Novosti: Gülen ile bağlantılı olduğu şüphelenilen muhalif gazeteciler gözaltına alındı

Konuyu yakından takip eden Rusya'nın resmi haber ajansı Ria Novosti, muhalif Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve bazı yazarlarının Gülen cemaati ile bağlantılı olduğu iddia edilerek göz altına alındığını yazdı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun sözlerine de yer veren Ria Novosti, gazeteye yapılan baskın için muhalefet liderinin, "Cumhuriyet Gazetesi'nin yönetici ve yazarlarına yapılan operasyon meşru değildir. Türkiye'de ifade özgürlüğü ve demokrasi yok." sözlerini aktardı.

7 Mayıs 1924'ten beri yayımlanan Cumhuriyet, 50 bini aşkın tirajı ile en çok satılan gazeteler listesinde 18. sırada yer alıyor

Ajans ayrıca Avrupa Birliği ve ABD'den gelen kınama mesajlarına da geniş yer verdi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby'nin, Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik operasyonla ilgili "Washington muhalif medya organlarına yönelik resmi baskının artışından derin kaygı duymaktadır" açıklamasına ve Almanya'da iktidardaki Hristiyan Demokrat Birlik'in dış politika sözcüsü Norbert Röttgen'in, "Cumhuriyet Gazetesi çalışanlarının gözaltına alınmasından Cumhurbaşkanı Erdoğan sorumludur" ifadesine yer verdi.

resim tanımı girin

Kommersant: Türkiye'nin en eski muhalif gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni göz altına alındı

Rusya'nın en çok okunan gazetelerinden biri olan Kommersant da Cumhuriyet'e yapılan operasyona tepkisiz kalmadı. Gazeteci, yönetici ve karikatüristin dahil göz altına alınmasına dikkat çeken Kommersant, "Erdoğan'ın 15 Temmuz darbe girişimini organize etmekle suçladığı Fethullah Gülen hareketine ve PKK'ya destek çıktıkları gerekçesiyle Cumhuriyet Gazetesi çalışanlarına operasyon düzenlendi" diye yazdı.

Kommersant, İstanbul Başsavcılığı'na dayandırdığı haberinde, gazetecilere operasyon düzenlenmesinin sebebini "Yaptıkları yayınlarla 15 Temmuz darbe girişimini desteklemek" olarak belirtti. Gazetenin eski GYY'si Can Dündar için de yakalama kararı çıkarıldığını, ancak Dündar'ın yurtdışında yaşadığını hatırlatan gazete, Mit tırları haberini yayınlaması sebebiyle Erdoğan'ın Dündar'ı kast ederek, "Bunun bedelini ağır ödeyecek, onu öyle bırakmam" diye tehdit ettiğini yazdı.

resim tanımı girin

TASS: Muhalif Gazete Cumhuriyet'in Genel Yayın Yönetmeni göz altında

Gazete yöneticileri ve editörlerinin evinde arama yapıldığı manşetini atan Rus resmi haber ajandı TASS, Türk hükümetinin Fethullah Gülen cemaati ile mücadele kapsamında Cumhuriyet gazetesine baskın yaptığını yazdı. Ajans, Türkiye'de Hizmet Hareketi ve Fethullah Gülen'nin hükümet tarafından 15 Temmuz darbe girişimiyle suçlandığını, ancak Gülen'in kendisinin bunu sürekli reddettiğini belirtti.

TASS ayrıca Türkiye'de 15 medya şirketinin kapatıldığını, 60 binden fazla devlet memurunu ve 250 kıdemli askerin Fethullah Gülen hareketiyle bağlantılı olduğu ve 15 Temmuz darbe girişimine yardımcı oluduğu iddiasıyla ihraç edildiği ve işten atıldığını yazdı. Ajans ayrıca daha önce Gülen'in yeğenleri Hüseyin ve Büşra Gülen'inde Bylock uygulaması kullandıkları gerekçesiyle tutuklandığını hatırlattı.

Newsru: Polisler, 75 yaşındaki yazar Aydın Engin’i gözaltına aldı

Türkiye'de savcılığın Cumhuriyet Gazetesi'ne ve çalışanlarının evine ani bir baskın düzenlediği yazan Newsru, çalışanların kişisel bilgisayarlarının hafızalarının da delil olarak alındığını yazdı.

75 yaşındaki yazar Aydın Engin’in göz altına alınmasına dikkat çeken haber portalı, tutuklanan gazetecilerin ve gazete yönetiminin net olarak neden dolayı göz altına alındıklarını bilmediklerini belirtti.

Rus haber portalı, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye'de köklü bir temizlik yapıldığını, 100'den fazla medya organının kapatılıp (16 TV, 23 radyo, 45 gazete, 15 dergi, 29 basın-yayın evi, 3 haber ajansı), binlerce muhalif kişinin tutuklandığını hatırlattı.

resim tanımı girin

Regnum: Türk polisi Cumhuriyet Gazetesi yazarlarını göz altına aldı

Rusya'nın en çok ziyaret edilen haber ajanslarından biri olan Regnum da, son iki yıldır Türkiye'de yaşanan olaylara yoğun ilgi gösteriyor. Gazetenin 13 çalışanın sabahın erken saatlerinde göz altına alındığını yazan ajans, editörlerin evlerinde arama yapıldığını ve kişisel elektronik cihazlarına el konulduğunu belirtti.

Regnum'un Reuters'den edindiği bilgilere göre gazetecilere operasyonun sebebi ise, 15 Temmuz başarısız darbe girişimiyle suçlanan Fethullah Gülen ve ona yakın kişilerle ilişkili olmaları. Ajans ayrıca Erdoğan'ın idam hakkında sözlerine de yer verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İdam isteriz" sloganları atan destekçilerine seslenirken, "Yakın yakın… Merak etmeyin, inanıyorum ki idam teklifi Meclis'ten geçecek. Ben de onaylayacağım" demişti.

Rustelegraph: Türkiye'de muhalif gazeteciler tutuklanıyor

Son iki yıldır Türkiye'de tutuklanan muhalif gazetecilerin sayısının arttığını vurgulayan haber ajansı, muhalif gazetecilerin Gülen veya PKK ile bağlantılı oldukları bahanesiyle baskıya uğradığını, evlerinde arama yapıldığını ve ifade özgürlüklerinin kısıtlandığını yazdı.