Rusya ve İngiltere arasında 'elçilik protestosu' gerginliği - VIDEO

453

Rusya ve İngiltere arasında yaşanan siyasi gerginlik dün ve bugün iki ülke elçiliklerinde meydana gelen gösterilerle devam etti.

Rusya’nın Londra Büyükelçiliği önünde yapılan gösteriler üzerine Rusya’nın İngiltere Dışişleri’ne güvenlik notası vermesinin ardından İngiltere’nin Moskova Büyükelçiliği önünde toplanan yaklaşık 500 Rusya vatandaşı durumu protesto etti.

Londra’da mankenlerle gösteri

Dün Londra’da Rusya Büyükelçiliği önünde toplanan bir grup İngiliz gösterici, Rusya’nın Suriye’deki faaliyetlerini protesto etti. Elçilik kapısının önüne çok sayıda manken kol ve bacağı koyan İngilizler bu eylemleriyle Rusya’nın Suriye’nin Halep kentinde yürüttüğü hava saldırılarında yaşanan sivil ölümlerine dikkat çekmek istedi.

resim tanımı girin

Elçilik çalışanları protesto yüzünden binaya giremediklerini ve Londra yönetimi tarafından elçiliğin güvenliğinin sağlanmadığını bildirdi.

Elçilik telefonları kilitlendi

Protestolar sadece elçilik önünde yapılan eylemlerle sınırlı kalmadı. Rusya’yı protesto eden Londralılar elçilik telefonlarını gün boyunca “boş aramalarla” meşgul ederek elçiliğin telefon üzerinden hizmet vermesini de engelledi.

Rusya nota verdi

Rusya Büyükelçiliği yaşanan olaylar üzerine İngiltere Dışişleri Bakanlığı’na nota vererek elçiliğin ve elçilik çalışanlarının güvenliğinin sağlanmadığını aktardı ve güvenlik önlemlerinin artırılmasını istedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, 11 Ekimde parlamentoda yaptığı konuşmada İngiltere halkını Rusya’nı Suriye’deki faaliyetlerini dolayısıyla İngilizleri Rusya Büyükelçiliği önünde protesto yapmaya çağırmıştı.

Moskova’da karşı gösteriler

Olaydan bir gün sonra İngiltere’nin Moskova Büyükelçiliği önünde toplanan yaklaşık 500 Moskovalı Londra’daki protestolara karşılık verdi. Elçiliğin yaşadığı güvenlik problemlerini ve protestoları protesto eden Ruslar, elçilik binasına kanlı görünümlü manken parçaları fırlattı.

Manken parçalarını elçilik binasının önüne koyarak Londra’daki protestolara aynıyla karşılık vermek isteyen Moskovalılardan bazıları ise kendilerini kelepçeledi.

Göstericiler ayrıca üzerinde; “Kahrolsun çifte standart!”, “Diplomatlarımız dokunulmazdır!” sözleri yer alan İngilizce ve Rusça yazılı pankartlarla tepkilerini gösterdi.

Zaharova İngiliz hükümetini suçladı

Yaşanan gerginlikle ilgili açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova ise, Rusya'nın Londra Büyükelçiliği önünde düzenlenen protesto gösterisinin İngiliz hükümetinin kontrolünde yapıldığını savundu.

resim tanımı girin