Türk narenciyesi Rusya'daki raflarda yerini aldı

760

Hatay'ın Antakya ilçesinden Rusya'ya gönderilen greyfurt, portakal ve mandalinalar dün itibariyle Moskova'da bulunan süpermarket raflarında yerini aldı.

Rusya, Türk F16'larının Suriye'de bir Rus uçağını düşürmesinin ardından Türkiye'den bir dizi gıda ürününün alımını durdurmuştu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in İstanbul ziyaretinde ise Türkiye'den narenciye ürünlerinin alımına tekrar başlanacağı söylenmişti.

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye ile Rusya arasında yeniden gelişen dostluğun narenciye üreticileri başta olmak üzere ihracatçılarını umutlandırdığını kaydeden Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Rıza Seyyar, "Rusya pazarının açılması beklenen bir sonuçtu. Şu anda sert kabuklu meyveler diye addettiğimiz portakal, mandalina, şeftali, nektarin, greyfurt, limon gibi ürünler Rusya'ya yükleniyor. Üretici de karamsarlıktan kurtuldu ihracatçı da çünkü Rusya bizim birinci pazarımızdı. Sanıyorum yakın gelecek daha iyi olacak" diye ifade etti.

resim tanımı girin

resim tanımı girin