Lavrov, Trump için temkinli konuştu: İcraatlerine bakacağız

179

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD başkanlık seçimlerini Donald Trump’ın kazanmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, söylenen sözlere göre değil yapılan icraatlere göre değerlendirmelerde bulunacaklarını söyledi.

Basın toplantısında konuşan Lavrov, Rusya’nın her devlet başkanıyla çalışmaya hazır olduğunu ifade etti. Rusya’nın birlikte çalıştığı ABD liderlerinin hepsinin her konudaki düşüncelerinin tahmin edilebilir olmadığını belirten Lavrov, “Bu hayatın, siyasetin bir parçası.” dedi.

Trump döneminde Rus-Amerikan ilişkilerinin nasıl olacağıyla ilgili düşüncelerini söyleyen Lavrov, “Ben çok sözler duydum, icraatelere göre karar vereceğiz, icraate de icraatle karşılık vereceğiz.” şeklinde konuştu.

Lavrov, ABD başkanlık yarışı sürecinde Moskova’nın, adayların hiçbirini öne çıkarmadığını söyledi. Vladimir Putin’in, Rusya’nın seçilecek herhangi bir ABD başkanıyla çalışmaya devam edeceği yönündeki sözlerini hatırlatan Lavrov, “Bu durum hep geçerli olacak ve hiçbir şekilde değişmeyecek.” ifadelerini kullandı.