Çavuşoğlu’ndan Rusya’ya çağrı: Tüm yaptırımlar kalksın

978

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Rusya’ya çağrıda bulunarak uçak krizinden sonra Türkiye’ye karşı uygulanan yaptırımların tamamının kaldırılmasını istedi.

Çavuşoğlu ,1 Aralıkta Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yapacağı görüşme incesi Rus TASS haber ajansına konuştu. Yaptırımların kaldırılmasının ikili ilişkilerdeki önemine vurgu yapan Çavuşoğlu, “Türk gıda ve tarım ürünlerinin ihracatının kısıtlanmasına yönelik şu anda yürürlükte olan tüm yasakların kaldırılması önemli.” dedi.

İhracat dışındaki yaptırımlar hakkında da konuşan Çavuşoğlu, “Aynı zamanda Türk şirketleri ve işletmecilerine getirilen sınırlamaların da kaldırılması gerekir.” ifadesini kullandı.

Rusya ile Türkiye arasında yaşanan kriz sonrası ortaya çıkan nakliye problemlerine de değinen Çavuşoğlu, “Nakiyecilerimizin faaliyetleri için gerekli imkanlar sağlanmalıdır.” dedi.

Uçak krizi sonrası Rusya’nın Türkiye’ye uyguladığı yaptırımların bir kısmı kaldırılsa da hala devam eden yaptırımlar bulunuyor. Buna göre bazı tarım ürünlerin Rusya’ya girişi yasak ve Türk şirketlerinin Rusya’daki faaliyetleri ve Türk vatandaşlarının Rusya’da istihdamına yönelik engellemeler sürüyor.