Kırgızistan Cumhurbaşkanı Atambayev: Gülen okullarını kapatmıyorum

2056

Sputnik Kırgızistan’da yer alan habere göre Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, düzenlediği yıllık basın toplantısındaki konuşmasında Fethullah Gülen’i tanımadığını ve ülkedeki okullarını kapatmayacaklarını söyledi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 15 Temmuzda meydana gelen darbe girişiminden sonra Kırgızistan’a çağrıda bulunarak ülkedeki Gülen okullarının kapatılmasını talep etmişti.

Ülkedeki Gülen okullarının kapatılmayacağını vurgulayan Atambayev, “‘Sebat’ okullarını Gülen hareketiyle karıştırmamak gerekiyor. Türkiye’de durum böyle olabilir, fakat bu bizim için saçma görünüyor. Biz bu okulların faaliyetlerinden haberdarız, ancak ben yine de bu kurumun tüzüğünün değiştirilmesi talimatı verdim. Belki, Eğitim Bakanlığı denetleme kurulunda yer alabilir. Büyük olasılıkla okulun adını ‘’Sapat’ olarak değiştireceğiz. Sapat kalite manasına geliyor. Bu okulları kapatmayacağız.” ifadelerini kullandı.

Atambayev, Ağustos ayında Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Gülen taraftarları Kırgızistan’da darbe yapabilir.” sözlerini absürd olarak nitelemiş ve "Şayet kendileri bu kadar akıllıysa, o zaman neden kendi ülkelerindeki darbeyi zamanında fark edemediler" demişti.