"Erdoğan'ın amacı terörle mücadele değil, Beşşar Esad'ı devirmek"

907

Rusya'nın en popüler askeri haber-analiz sitelerinden topwar.ru sitesinde ilginç bir yazı yayınlandı. Yelena Gramova tarfından kaleme alınan yazının başlığı "Dolandırıcı Tiran'ın maskesi düştü".

"Bir Tiran'ın demokrasi hakkında konuşmasından daha ikiyüzlülük bir durum olabilir mi?" sorusuyla başlayan yazıda, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı sert eleştiriler yer alıyor. Yazının başında yer alan Erdoğan portresi ise ikiye bölünmüş. Bir taraf Erdoğan'ın kötü yüzü olan uçak hadisesini, diğer taraf ise iyi gibi görünen barışçıl, turizm ve Türk Akımı projesini destekleyen güler yüzünü gösteriyor. Fotoğrafın sol üst kısmında ise "ikiyüzlü Erdoğan" yazıyor. Bir elinde Rus ve Türk bayrağı, diğer elinde ise bıçak yer alıyor.

Yazıda, uyguladığı politikalardan dolayı Erdoğan, iki yüzlü bir satıcıya benzetiliyor. Bir yüzü, Suriye'de IŞİD ve terörist gruplarla mücadele ediyormuş gibi görünen kişi, diğer yüzü ise Suriye'de yalnızca Beşşar Esad'ı devirmeye çalışan kişi.

Esad'ı 'Tiran' olmakla suçlayan Erdoğan'ın kendi ülkesine bakması gerektiğini belirten yazar, Türkiye'de onlarca gazeteci, kürt aktivist ve kendisi tarafından istenmeyen askerlerin hapishanede olduğunu hatırlatıyor.

Erdoğan'ın Suriye'ye en başından beri 'Esad'ı devirmek' niyetiyle girdiğini ve bunu daha birkaç gün önce ağızından kaçırdığını ifade eden yazar, 'Erdoğan bu amacını hep gizledi. Fırat Kalkanı Operasyonu'nun terörizmle mücadele olduğunu söyledi. Ancak Suriyeliler durumu en başından beri biliyordu.' diye yazdı.

Erdoğan hayatını Putin'e borçlu

15 Temmuz gecesi Türkiye'de gerçekleştirilen başarısız darbe teşebbüsünü Rusya'nın Türkiye'ye haber verdiğini iddia eden yazar, Erdoğan'ın o gece ABD tarafından siyasi oyunlarda bir pazarlık olarak kullanılmayı acı bir şekilde hissettiğini söyledi. Yazar, 'Eğer Rusya, daha önceden Erdoğan'a haber verdiyse, o zaman hayatını Putin'e borçlu.' diye belirtti.

Erdoğan'ın kendi halkına başka, Batı'ya başka, Moskova'ya ise başak şeyler söylediği belirtilen yazıda Erdoğan'ın akıbetinin zamanla belli olacağı belirtiliyor.

resim tanımı girin