Rus medyası: Türkiye, 2017 baharında Başkanlık sistemine geçiyor

648

Mecliste AKP ile MHP parlamenter sistemden başkanlığa geçiş konusunda anlaştı. Yeni sistemin adı ise 'partili cumhurbaşkanı' olarak belirlendi. 2017 yılı bahar aylarında yapılması planlanan referandum ve Türkiye'‌nin yeni sisteme geçiş süreci Rus medyası tarafından da yoğun ilgi ile takip ediliyor. Rusya'da yayın yapan birçok medya kuruluşu, yüksek ihtimalle Türkiye'nin bahar aylarından itibaren 'partili cumhurbaşkanı', yani Başkanlık sistemine geçiş yapabileceğini yazdı.

MHP ile anlaşan AKP, başkanlık sisteminin getirilmesini öngören anayasa değişikliğini önümüzdeki hafta meclise resmen sunacak. Teklifin TBMM'den geçebilmesi için en az 330 milletvekilinin onayı gerekiyor. Ancak az da olsa MHP’de ve aynı zamanda AKP içinde de başkanlığa karşı olan isimlerin olması nedeniyle anayasa değişikliği paketinin meclise takılma olasılığından da söz ediliyor. Halk desteğine güvenen AKP bu nedenle yaz başında yeni sistemi referanduma götürmeyi planlıyor. Başbakan Binali Yıldırım yeni sistemi "Bu değişiklikte cumhurbaşkanının, eğer seçilirse partisiyle ilişiği devam edecek. Yapılan en önemli değişiklik budur" diye yorumladı.

Tsargrad haber sitesi, 2017 yılı bahar aylarında yapılacak referandumla, yüksek ihtimalle Türkiye'de başkanlık sistemine geçileceğini yazdı. Mart veya Nisan ayında referandumun planlandığını hatırlatan haber sitesi mecliste bulunan iki büyük partinin (MHP ve AKP) bu tasarıyı desteklediğini ve büyük ihtimalle meclisten geçeceğini yazdı.

Ria Novosti haber ajansı da konuyla ilgili haberinde, Ankara'da Cuma günü (10.12.2016) başkanlık sistemine geçiş imkanı sağlayan anayasa değişikliğinin meclise sunulacağını duyurdu. Habere göre CHP ve HDP'nin bu değişikliğe karşı çıkmasına rağmen AKP ve MHP'nin desteğiyle yasanın meclisten geçmesi bekleniyor. Ria Novosti ayrıca CHP ve HDP'nin Erdoğan'ı 'tek kişilik üstünlük kurmak amacıyla başkanlık sistemi istemek' ile suçladığını hatırlatıyor.

Mecliste AKP ve MHP'nin 355 koltuğa sahip olduğunu, bu yasanın geçmesi için ise 330 'evet' oyunun yeterli olduğunu hatırlatan Vesti haber sitesi de 2017 yılı yaz aylarında Türkiye'nin artık yeni bir sistemle yönetileceğini yazdı. 'Anayasada değişikliğin tek sebebi başkanlık sistemi' diye belirten site, Türkiye'de muhalif partilerin Erdoğan'ı tek kişilik üstünlük tesis etme çabasıyla suçladığını yazdı.

Erdoğan 11-12 Aralık'ta Kazakistan’ı ziyaret edecek

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in davetlisi olarak, 11-12 Aralık tarihlerinde, Kazakistan’a bir ziyaret gerçekleştirecek. Ziyaret kapsamında Erdoğan ve Nazarbayev'in başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştireceği ifade ediliyor.