Putin: Trump’la her an görüşmeye hazırım

115

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 15-16 Aralıkta Japonya’ya yapacağı resmi ziyaret öncesinde Japon Nippon televizyonu ve Yomiuri gazetesine röportaj verdi. Putin, ABD başkanlık seçimlerini kazanan Donald Trump ile her an buluşmaya hazır olduğunu söyledi.

Gazetecilerin, Trump’la ne zaman buluşacağı yönündeki soruya Putin, “Bana göre seçilen başkana öncelikle kendi yönetimini oluşturup göreve geçmesi için imkan tanınmalı, ancak bundan sonra bir buluşmadan söz edilebilir. Bizim tarafımızdan bir sorun yok, her an buluşmaya hazırız, fakat şu anda yeni yönetimin oluşturulması konusunda zor bir süreç yaşanıyor, biz sabredip bunun tamamlanmasını beklememiz gerekiyor.” şeklinde cevap verdi.

Putin ayrıca, Trump’ın Rusya-ABD ilişkilerini normalleştirme konusundaki sözlerine destek verdiğini ifade etti. Putin, “ABD’nin seçilen başkanı açıkça Rus-Amerikan ilişkilerini normalleşmesi için adım atacağını ifade ediyor. Bizim bunu desteklemememiz düşünülemez. Elbette ki biz bunun yanındayız ve daha önce de açıkça belirttiğim üzere bu kolay bir hedef değil. Ancak biz kendi üzerimize düşeni yapmaya hazırız.” dedi.