Rusya-ABD ilişkilerinde yeni dönem; Putin ve Trump telefonda konuştu

190

ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Trump’ın başkanlık koltuğuna oturmasından sonra ilk olması ve Trump’ın, Obama yönetiminin aksine Rusya’ya karşı tutumunun daha yumuşak olması nedeniyle bu ilk görüşme Rusya-Amerikan ilişkilerinde büyük önem taşıyor.

Kremlin’den yapılan açıklamada Putin’in Trump’ı tebrik ettiği ve iki liderin ikili ilişkilerden uluslararası sorunlara kadar birçok konuda görüş alış-verişinde bulunduğu bildirildi.

Yaptırımlar konuşulmadı

Kremlin’in yazılı açıklamasında Rusya ve ABD arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin de ele alındığı aktarılsa da Kremlin basın sözcüsü Dmitri Peskov, görüşmede yaptırımların gündeme gelmediğini söyledi.

45 dakika süren görüşmede ayrıca, uluslararası terörizm, Ortadoğu’daki durum, Arap-İsrail çatışması, İran’ın nükleer programı, Kore Yarımada’sı ve Ukrayna krizi ele alındı ve tüm bu sorunların çözümü üzerinde işbirliği yapılması konusunda mutabık kalındı.

Kremlin, görüşmenin genel olarak olumlu bir havada geçtiğini ve iki liderin yüz yüze görüşmek için de liderlerin anlaştığını aktardı.

‘Önemli bir adım’

Putin-Trump görüşmesiyle ilgili Beyaz Saray’dan da yorum geldi. Beyaz Saray basın servisinden yapılan açıklamada, “Bu olumlu konuşma, yenilenmeye ihtiyaç duyan ABD-Rusya ilişkilerinin iyileştirilmesinde önemli bir adım olmuştur.” ifadeleri yer aldı.