Lavrov’dan Suriye anayasası açıklaması

282

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Astana'da yapılan Rusya, Türkiye ve İran'dan oluşan 3'lü mekanizmanın ilk teknik toplantısında, Suriye barış müzakerelerine katılacak hükümet ve muhalefet heyetlerini oluşturma konusunun ele alındığını söyledi.

Sputnik’in haberine göre Lavrov, Suriye'de barışın tesisine ve yeni anayasa hazırlanmasına yönelik siyasi müzakerelere katılacak hükümet ve silahlı muhalefet heyetlerinin belirlenmesi için çalışmalar yapılacağını kaydetti.

Anayasa konusunun tüm siyasi güçlerin katılımıyla tartışılmasını ve sürecin hızlandırılmasını amaçladıklarını kaydeden Lavrov, "Rusya, bir anayasa taslağı sundu ve bunun dayatma olmadığını, sadece Cenevre sürecine bağlı kalındığı için bir ilerleme kaydedilemeyen diyalogu canlandırma girişimi olduğunu net olarak açıkladı.” şeklinde konuştu.

Rusya'nın inisiyatifinin hem hükümet hem de muhalefetteki düşünme sürecini hızlandırdığını kaydeden Lavrov, Astana'daki bugünkü toplantıda Suriye'deki ateşkesin izlenmesini sağlayacak mekanizma üzerinde anlaşılmasının ardından siyasi alanda gelişmeler yaşanmasını umduklarının altını çizdi.

Lavrov, toplantıda Suriye'de ateşkesin izlenmesi ve uygulanmasının sağlanması için Rusya, Türkiye ve İran'dan oluşan 3'lü mekanizmanın işleyişinin masaya yatırılacağını da sözlerine ekledi.