Rusya, Karlov suikastini BM’ye taşıyor

419

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma'da uluslararası ilişkiler komisyonu başkanı Leonid Slutskiy, Rus Life radyosuna yaptığı açıklamada Karlov suikastini Birleşmiş Milletler’e taşıyacaklarını söyledi.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov 19 Aralık tarihinde Ankara’da katıldığı bir resim sergisinde, 22 yaşındaki çevik kuvvet polisi Mevlüt Mert Altıntaş tarafından suikaste uğramış ve olay yerinde hayatını kaybetmişti.

Slutskiy, konuyla ilgili açıklamasında, “Elbette suikastin objektif bir şekilde araştırılması için çalışmaları artıracağız. Türkiye ve Rusya Dışişleri Bakanları toplantısında da bu konu gündeme gelecek. Ayrıca bu konuyu BM Güvenlik Konseyi’nde de konuşacağız.” dedi.

Karlov’a yapılan saldırıyı Rus-Türk ilişkilerini bozmaya yönelik korkunç bir provokasyon olarak niyeleyen Slutskiy şunları söyledi:

“Bu korkunç provokasyona gelmemeli ve Türkiye ile ilişkilerimizi bozmamalıyız. Bugün uluslararası muhaliflerimiz ne pahasına olursa olsun Ankara ve Moskova’nın arasını bozmaya çalışıyorlar. Ortadoğuda uluslararası terörizmle gerçekten mücadele edenleri birbirine karşı kızıştırmak istiyorlar.”

Karlov suikastinden sonra açıklamalarda bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olayın bir terör saldırısı olduğunu beyan etmişlerdi.

Türk ve Rus yetkililerden oluşan ortak bir komisyon suikastle ilgili araştırmalarını sürdürüyor.