Münih Güvenlik Konferansı’nda 'Rusya-Türkiye yakınlaşması' tartışıldı

311

Dünyanın dört bir yanından güvenlik politikalarının kilit isimlerinin katıldığı Münih Güvenlik Konferansı başladı. Türkiye'den Başbakan Binali Yıldırım, Milli Savunma Bakanı Işık ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da bulunduğu geniş bir heyetin katıldığı oturumda, Türkiye’nin Batı ile ilişkilerindeki gerilim, Rusya ile arasındaki yakınlaşma, Türkiye’de yaşanan iç siyasi gelişmeler ve Suriye politikaları tartışıldı.

Işık: ABD'nin Suriye'deki boşluğunu Rusya çok iyi doldurdu

Türkiye’nin Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Batı İttifakı’nın zamanında atması gereken adımları atmamasından ötürü Rusya’nın ağırlığını artırdığını söyledi.

Suriye’de Türkiye ve ABD’nin ortaklaşa benimsediği kırmızı çizgilerin aşıldığı 2012-2013 döneminde Obama yönetiminin müdahale etmemesinden kaynaklanan boşluğu Rusya’nın “çok iyi doldurduğunu” söyleyen Işık, Rusya’nın bu sayede herkesin dikkate alması gereken bir aktör konumuna geldiğini söyledi.

ABD ile görüş ayrılıklarına rağmen ilişkilerin kopartılmadığını söyleyen Bakan Işık, “İlişkileri koparmadık hala konuşmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kupchan: 15 Temmuz'dan sonra çok ileri gittiniz

Georgetown Üniversitesi Profesörlerinden Charles Kupchan ise kısa vadeli çıkarlar uğruna Türkiye ile ABD’nin uzun vadeli stratejik çıkar ve ilişkilerine zarar verilmemesinin önemine vurgu yaparken, “İlişkilerde dibe vurduk ve şimdi yeniden iyileşme sürecine girdik” dedi.

Kupchan Türkiye’nin darbe girişimini aydınlatma çabalarını ve tehditlere karşı koymasını anladıklarını söylemekle birlikte Bakan Işık’a dönerek, “Ama çok ileri gittiniz” diye konuştu.

Hahn: Türkiye, AB yolunda ilerlemiyor

AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn ise Türkiye’nin AB ile ilişkileri ve tam üyelik süreciyle ilgili dikkat çekici açıklamalar yaptı.

İstikrarlı bir Türkiye’nin AB için çok önem taşıdığını, Türkiye’nin AB’nin çok önemli stratejik ortağı olduğunu ifade eden Hahn, Türkiye’nin AB’ye aday olması nedeniyle hukukun üstünlüğü ve ilgili konularla ilişkili beklentileri olduğunu kaydetti.

Hahn, “Son yıllarda tanık olduğumuz bazı gelişmeler Türkiye’nin AB yolunda ilerlediğini göstermiyor. Ama bu Türkiye’nin kararı. Şimdi Nisan ayındaki referanduma bakacağız. Yargı bağımsızlığı gibi konularda öngörülen bazı değişiklikler AB perspektifiyle örtüşmüyor. Avrupa Konseyi, Venedik Komisyonu’nun Mart ortasında açıklayacağı raporu bekliyoruz” diye konuştu.

Merkel: Rusya-AB ilişkileri iyileştirilmeli

Toplantıda konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, "birçok konuda farklı yaklaşımlara rağmen" Rusya'nın AB ile ilişkilerinin iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.

Merkel, "Rusya da bizim dış sınırlarımızdan biri ve komşumuz. Tüm görüş farklılıklarımıza rağmen ben, Rusya ile iyi ilişkiler kurulmasına karşı değilim." diye ifade etti.

Rusya'nın Batı ile ilişkileri Ukrayna'da yaşanan kriz sonrası başladı. AB ve ABD, 2014 yılı Temmuz ayında Rus ekonomisini hedef alan bir dizi yaptırımları hayata geçirdi. Rusya'da cevaben AB ve ABD'den gelen ürünlerin Rusya'ya girişini engelledi.

Haberrus, DW Türkçe, RIA