Erdoğan'ın Başdanışmanı: Suriye'de verdiği destek için Putin'e minnettarız

255

Eski Zaman Gazetesi yazarı ve şuanda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başdanışmanı olan İlnur Çevik, Türkiye'nin Suriye'deki askeri operasyonlarında Rusya'nın desteğine yönelik açıklamalarda bulundu.

'Rusya'nın desteği olmadan El Bab'da başarılı bir operasyon gerçekleştiremezdik' diyen Çevik, Moskova'da düzenlenen bir konferansta şunları söyledi: 'Putin, Ankara için çok önemli bir şahsiyet, Türkiye'ye çok büyük bir destek veriyor. Suriye'de verdiği destek için ona minnettarız. Bana göre, Rusya'nın desteği olmadan El Bab'da başarılı bir operasyon gerçekleştiremezdik. Bu nedenle Putin ve Rus ordusuna gösterdikleri işbirliği için minnettarız. Bu operasyonu başarılı bir biçimde gerçekleştirdik çünkü Rus hava güçleri bizi destekledi...'

Sputnik'in aktardığına göre Çevik ayrıca, 'Türk ordusu Fırat'a doğru ilerliyor, Türkiye'nin operasyonu devam edecek. Rusya'yla aramızda ayrılık yaşanmaması için her şeyi yapıyoruz' dedi.

Türkiye Genelkurmay Başkanlığı 24 Şubat'taki açıklamasında, IŞİD militanlarından geri alınan El Bab kasabasının tüm mahallelerinde kontrolün sağlandığını duyurmuştu.

Haberrus