Naumkin: Putin ve Erdoğan Esad'ın geleceğini görüşmedi

299

Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Direktörü Vitali Naumkin, dün Moskova'da görüşen Erdoğan ve Putin'in, Suriye'de Esad'ın geleceğini konuşmadığını söyledi.

Ermenistan'ın başkenti Erivan'daki Valdai toplantılarına katılan Naumkin, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Moskova'daki görüşmesinde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın kaderi (geleceği) konuşulmadı. Yani Türkler tabi burada Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 30 Haziran 2012 tarihli, 2254 sayılı kararı çerçevesinde politik bir soru verebilirdi. Ama prensipte orada Esad'ın ismi geçmedi. Ve bence zaten Esad'ın geleceği bu tip müzakere formatları dışında kalır." diye ifade etti.

Naumkin'in sözlerine göre Rusya'nın bu konudaki tutumu sabit: Suriye'yi kimin yöneteceğine yalnızca Suriye halkı karar verir.

Suriye'de siyasi sürecin 3 aşamalı olduğunu belirten Naumkin, "Sırasıyla, yönetim sisteminin değişimi, yeni anayasa ve sonra seçimler. BM Güvenlik Konseyi'nin de mutlaka bunları uygulaması gerekir." diye sözlerine ekledi.

Haberrus