Putin-Erdoğan görüşmesinden ana başlıklar

491

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, gerçekleştirdikleri baş başa görüşmeden ve başkanlık ettikleri Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısının ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi. Kremlin Sarayı’nda gerçekleştirilen toplantıda Erdoğan ve Putin, yaptıkları görüşmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yapılan açıklamalardan ana başlıklar şöyle:

Erdoğan: "Gelinen aşamayı yeterli bulmuyoruz"

"Türkiye ve Rusya, iki ülke arasındaki köklü ve özel ilişkileri ilerletme konusunda kararlıyız. Maalesef 2015 yılı sonunda bizleri derinden yaralayan bir hadise sebebiyle çok ciddi zaman kaybettik. Ancak, iki ülke dostluğunun tüm sınamaları, sıkıntıları, provokasyonları aşacak güce sahip olduğunu da bu arada gördük. Son aylarda attığımız karşılıklı adımlarla iki ülke ilişkilerini normalleştirme yönünde önemli mesafeler kaydettik. Sayın Putin ile 9 Ağustos’ta Saint Petersburg’da, 3 Eylül’de Guangzhou’da, 10 Ekim tarihinde İstanbul’da yaptığımız görüşmeler bu açıdan kritik eşiktedir. Tabi bu arada ciddi manada telefon diplomasisini de sürdürdük. Bugünkü konsey toplantısı aynı şekilde çok önemli bir referanstır. Gelinen aşamayı kayda değer görmekle beraber, yeterli bulmadığımızı belirtmek durumundayız."

Erdoğan: "Ekonomik kısıtlamaların tamamen kaldırılmasını bekliyoruz"

"Bundan sonraki beklentimiz, karşılıklı güven unsuru bihakkın tesis etmek ve siyasi düzeydeki diyaloğun ekonomik alana sirayet etmesini sağlamaktır. Bu bağlamda ülkemizle ekonomik ilişkiler bağlamındaki kısıtlamalarını tamamen kaldırmasını bekliyoruz. Ancak bu şekilde geçmişte açıkladığımız 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşmamız mümkün olacaktır. Zira bizler iki ülke olarak 38 milyar dolar hedefini gerçekleştirmiş, fakat bu son olaylardan sonra 17 milyar dolara kadar düştük. Şimdi bunu tekrar telafi ederek inanıyorum ki bu kaybımızı önleyeceğiz"

resim tanımı girin

"Ruble-Lira ile ticaret tekrar gündemde"

Erdoğan: "Aynı şekilde millî paralarla ticaretin artırılmasına da büyük önem veriyoruz. Bugün tekrar bu konuyu gündemimize aldık, merkez bankalarımıza da daha önce de bu talimatlarımızı vermiştik ve bu şekilde Rus vatandaşları ülkemizde Rubleyle bütün ticari faaliyetlerini sürdürecekleri gibi, Türk Lirasıyla da Rusya’da Türkler aynı şeklide bu tür faaliyetlerini sürdürebilecekler ve ticaretimizin üzerindeki kur baskısını böylece hafifleteceğimizi düşünüyorum"

Erdoğan Putin'i İstanbul'a davet etti

Açıklamasının sonunda Rusya Devlet Başkanı Putin’e gösterdiği misafirperverlik için teşekkür eden ve kendisini önümüzdeki yıl yapılacak ÜDİK toplantısında Türkiye’de ağırlamaktan memnuniyet duyacaklarını söyleyen Erdoğan, yine bu yıl Temmuz ayı içinde İstanbul’da gerçekleştirilecek Dünya Petrol Kongresinde de kendilerini görmeyi arzu ettiklerini ifade etti.

resim tanımı girin

Erdoğan’a ve Türk yetkililere içerikli ve yapıcı görüşmeleri için teşekkür eden Putin de, sıradaki ÜDİK toplantısının Türkiye’de yapılacağını söyledi.

Erdoğan İstanbul'da düşen helikopterdekilerin ailelerine başsağlığı diledi

Erdoğan bugün İstanbul Büyükçekmece’de Eczacıbaşı’na ait bir helikopterin düşmesi sonucu vefat eden iki Türk pilotla, Türk ve Rus yolcuların ailelerine başsağlığı temennisinde bulundu; ailelerin acısını paylaştığını söyledi.

Putin: Ben de bir kaç kez Türkiye'de tatil yaptım

Putin, birçok Rus gibi kendisinin de daha önce Türkiye'de tatil yaptığını ve çok iyi izlenimler edindiğini belirtti.

Rus turistlerin, Türk ekonomisi için önemli bir faktör olduğunu kaydeden Putin, şu ifadeleri kullandı: "Rusya'dan Türkiye'ye turist akını, Türk ekonomisi için önemli bir faktör. Ancak bizim için, Rusya için, Ruslar için, Türkiye tatili son yıllarda hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Binlerce, milyonlarca Rus, Türkiye'de tatil yaptı ve oradaki ortamı çok güzel ve dost yanlısı buldu. Ben de, henüz Kremlin'de çalışmazken Türkiye'de birkaç kez tatil yaptım. Türkiye'den çok güzel duygularla ve izlenimlerle ayrıldım."