Erdoğan: Rusya'nın kırmızı etine ihtiyacımız yok

1122

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilere konuştu. Rusya'dan tarım ürünlerinin her çeşidinde yasakların kalkmasını istediklerini anlatan Erdoğan, "Bu konuda henüz arzuladığımız noktada değiliz. Bu nedenle özellikle yaş sebze ve meyve konusu üzerinde önemle durduk." diye belirtti.

Yaptırımların bütünüyle kaldırılmasında ısrar ettiklerini söyleyen Erdoğan, "Binali Bey (Yıldırım) ile Medvedev'in yaptıkları görüşmede dile getirilen tutar tabii ki çok düşük; 19 milyon dolarlık bir şey. Dolayısıyla pek bir işe yaramaz. Bizim asıl hedefimiz, geçmişteki noktayı yeniden yakalamak. Özellikle domates ve salatalık, üzerinde ısrarla durduğumuz ürünlerimiz. Onlar bizim (Rusya'dan) kırmızı et ithal etmemizi istiyorlar. 'Buna ihtiyacımız yok, ama olursa sizi tercih edebiliriz' dedik. 'Biz size beyaz et verebiliriz' önerisinde bulunduk" dedi.

"Rusya turizmde güvenlik konusunda tereddüt ediyor"

Turizmde de yeniden bir toparlanmayı başlatma kararlılığında olduklarını söyleyen Erdoğan, "Kısmen tereddüt ettikleri tek şey güvenlik konusu. Tabii ki bu noktada, bizim için kendi vatandaşımızın güvenliği ne kadar önemliyse, ülkemize gelecek olan tüm turistlerin güvenliği de aynı derecede önemlidir. Bunun için elimizden gelen her şeyi, A'dan Z'ye zaten yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz" diye konuştu.

1 milyar dolarlık ortak yatırım fonu

Rusya ile milli paranın kullanılması konusunda da "Merkez bankalarımıza talimat verdik." diyen Erdoğan ayrıca, "Ortak yatırım fonuna, biz 500 milyon dolar, onlar da 500 milyon dolar koyuyor; toplam 1 milyar dolarlık yatırım fonu oluşturuyoruz. Milli parayla bunu devreye sokarak çalışmaya başlatacağız. O andan itibaren inanıyorum ki Ruble ve TL ile çalışmak, hem bu varlık fonunu güçlendirecek, hem de kur baskısından koruyacaktır." dedi.

"Akkuyu için 259 elemanın eğitimi Moskova’da devam ediyor"

Mersin'de inşa edilecek Akkuyu Nükleer santrali için nihai kararın Mayıs ayında verileceğini söyleyen Erdoğan, "Türk Akımı projesiyle ilgili malûm, tüm adımlar atıldı. Artık resmiyet kesbetti. Şu anda teknik kadrolarımız, Türk Akımı’nın nereden nasıl geçeceği noktasındaki çalışmaları Enerji Bakanlığımızın riyâsetinde yürütüyorlar. Akkuyu Nükleer Santrali'yle ilgili nihâi kararlar da zannediyorum Mayıs ayı içerisinde netleşecek. Onunla ilgili olarak şu anda 259 elemanın eğitimi Moskova’da devam ediyor. Bu süreç içinde karşılıklı olarak bu adımlarımızı atıp bu yılın sonuna varmadan Akkuyu ile ilgili çalışmalarımızı da başlatmış olacağız." diye konuştu.

Haberrus