"Hakan Aksay: Rusya, kendi işine gelen konularda hızlı davranıyor"

802

Gazeteci Hakan Aksay, Moskova'da gerçekleştirilen Putin-Erdoğan zirvesinin ardından bir yazı kaleme aldı. Normalleşmeye başlayan Rusya-Türkiye ilişkileri için, "Elbette ikili ilişkilerde ilerlemeler var. Ama az. Ve oldukça ağır." diyen Aksay, Rusya'nın sadece kendi işine gelen konularda hızlı davrandığını söyledi.

T24 yazarı Hakan Aksay'ın 'Moskova zirvesi: Putin’e de Erdoğan’a da katılmıyorum' başlıklı köşe yazısı:

Türkiye'nin 24 Kasım 2015'te bir Rus uçağını düşürmesinden sonra bir türlü yapılamayan Türk-Rus Üst Düzey İşbirliği Konseyi, nihayet 10 Mart 2017'de Moskova'da toplandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan zirve sonrasında Başkan Putin'le birlikte düzenlediği basın toplantısında, “ilişkilerin normalleştirilmesi aşamasının geride kaldığını” ve ikili işbirliğinin eski güzel günlere döndüğünü memnuniyetle vurguladı.

Putin aynı derecede iyimser cümleler kurmasa da, yine de pozitif bir tarzda “Rus-Türk ilişkilerinin oldukça hızlı bir şekilde yeniden kurulduğunu” ifade etti.

Acaba gerçekten öyle mi?

Bence hiç de değil.

Erdoğan’a da Putin’e de katılmıyorum.

Elbette ikili ilişkilerde ilerlemeler var. Ama az. Ve oldukça ağır.

Ne Rusya Başkanı’nın dediği gibi “hızlı”, ne de Cumhurbaşkanı’nın dediği gibi “ilişkiler tümüyle normalleşti ve eski haline döndü”.

Yazının tamamını okumak için buraya tıklayın