"Obama YPG ile ilgili sözünü tutmadı, Putin YPG'ye sıcak bakmıyor"

274

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Moskova dönüşü uçakta gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı. NATO üyesi olmanın savunmada bağımsız olunmayacağı anlamına gelmediğini belirten Erdoğan, "NATO içinde bu imkanları yakalayamıyorsak o zaman elbette başımızın çaresine bakmak durumundayız. Rusya ile de pekala belirli çalışmalarımız olabilir" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesine dair açıklamalarda bulunun Erdoğan, Putin'in YPG'ye sıcak bakmadığını söyledi ve ekledi, "Hatta Suriye’de öyle ayrı bir devlet kurulmasını kesinlikle tasvip etmediğini de söyledi. Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı duyulması gerektiğini ifade etti. 'Sizinle aynı düşüncedeyiz' dedi bana" ifadelerini kullandı.

"Obama YPG ile ilgili sözünü tutmadı"

Türkiye’nin başından beri isteğinin YPG'nin Fırat'ın doğusuna çekilmesi olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Obama, YPG ile ilgili sözünü tutmadı. Hatta son dönemlerinde terk ettiler gibi şeyler söylediler. Ama bütünüyle boşaltmadıkları görüldü. Bu iş koalisyon güçleriyle yürütülürse Münbiç, DEAŞ’tan ve YPG’den temizlenir düşüncesindeyim" diye konuştu.

"Rusya, S-400 için fiyat teklifini çok daha aşağıya çekti"

Erdoğan ayrıca Rusya'dan alınması söz konusu olan S-400 füze savunma sistemleriyle ilgili de açıklama yaptı. Erdoğan, şunları söyledi:

"Başbakanlığım döneminde bu konunun ilk adımı atılmıştı. O zamanlar en yüksek teklif Rusya’dandı. Fakat Rusya teklifini çok daha aşağıya çekti. Ruslarla görüşmeleri devam ettiriyoruz. NATO konseptini gündeme getirerek buna itiraz edenler de var. Ama bu doğru bir yaklaşım değildir. Bugün Yunanistan da Rusya’nın füzelerini kullanıyor. Bizler NATO içinde bu imkânları yakalayamıyorsak, o zaman elbette başımızın çaresine bakmak durumundayız. Kaldı ki işin farklı boyutları da var. Suriye’de yaşananları gördük. NATO’da müttefiklerimiz olan ülkelerin silahlarını maalesef teröristlerin ellerinde gördük. Irak’ta da aynı şekilde... Bu durumda tabii ki tedbirlerimizi alacağız. NATO üyesi bir ülke olmamız bağımsızlığımızın olmaması anlamına gelmez. NATO üyesi olmakta birlikte, Rusya ile de pekâlâ belirli çalışmalarımız olabilir. Bunu engellenmesini ya da bu yöndeki açıklamaları doğru bulmuyoruz."

Haberrus