Astana'daki Suriye görüşmeleri bir gün uzatıldı: Muhalifler de geliyor

62

Kazakistan'ın başkenti Astana'da 3'üncüsü düzenlenen Suriye toplantısı bir gün uzatıldı. Daha önce görüşmelere katılmayacağını duyuran muhaliflerin fikrini değiştirmesi nedeniyle toplantı yarına (16 Mart) uzatıldı.

Bugünkü Suriye konulu 3. toplantıda; Türkiye, Rusya, İran ve Birleşmiş Milletler (BM) heyetleri ikili görüşmeler yaparak ateşkesin güçlendirilmesini istedi.

Suriye konulu 3. tur görüşmelerine, askeri muhalefetten küçük bir grubun toplantılara katılmak için Astana'ya gideceği duyuruldu. AA'nın bazı kaynaklardan edindiği bilgiye göre, askeri teknik bir grup Perşembe günü Astana'ya yola çıkacak. Az sayıda kişiden oluşacak grup, sahadaki ateşkes durumunu ele alacak.

Türkiye ve Rusya'nın garantörlüğünde sağlanan ateşkes 30 Aralık 2016'da yürürlüğe girmiş, Esad rejimi güçlerinin ateşkesi ihlâl etmesi üzerine, Kazakistan'ın başkenti Astana'da 23-24 Ocak'ta Türkiye ve Rusya öncülüğünde bir toplantı daha düzenlenmişti. Ateşkesin güçlendirilmesi gündemiyle toplanan Türkiye, Rusya, İran, Birleşmiş Milletler (BM), muhalefet ve rejim heyetleri, ateşkesi izlemek için üçlü mekanizma kurulması konusunda anlaşmıştı.

Haberrus