Rus uzman: Erdoğan referandumdan önce AB ile göçmen anlaşmasını iptal edebilir

384

Rusya Bilimler Akademisi Avrupa Enstitüsü Müdür Yardımcısı Vladislav Belov’a göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan referandumdan önce mülteci anlaşmasını iptal edebilir. Rus uzmana göre böyle bir durumda Ankara’nın kaybedeceği çok bir şey yok, hatta bunun etkileri Türk liderin elini güçlendirebilir.

Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, Avrupa Birliği ile Türkiye arasında varılan ve Avrupalıların mülteci geri kabul anlaşmasını tekrar tartışmaya açtı. Almanya ve Hollanda’nın Türk bakanları seçim toplantıları yapmalarına izin vermemelerinin ardından başlayan kriz derinleşiyor. Bakan Ömer Çelik Türkiye’nin üzerine düşeni yaptığını, ancak Avrupanın verdiği sözü tutmadığını kaydetti. Geçen hafta Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da mülteci anlaşmasının sıfırlanabileceğini açıklamıştı.

Rus uzman Belov’a göre, aslında Türkiye 2016 yılı Haziran-Temmuz aylarında anlaşmayı bozmaya hazırdı. Sebebi ise; Almanya'da Federal Meclisi’nin 1915 olaylarını "Ermeni soykırımı" iddialarını tanıyan bir tasarıya onay vermesiydi. Belov sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye öfkeliydi ve eğer Temmuz darbe girişimi olmasaydı bunun üzerine gitmeye hazırdı. Bu olaylar tüm kırgınlıkları ikinci plana itti. Ama bu durumda AB’nin önde gelen ülkeleri ile ilişkilerin keskin bir şekilde bozulması ve bazı politikacıların Türkiye’ye karşı AB’nin birleşik bir karar alması gerektiği talebi, bu tehdidin gerçekleşmesini pratikte oldukça mümkün kıldı."

"Mülteci anlaşmasının iptali AB için nahoş bir durum olur"

Bir başka Rus akademisyen Viktor Rayevski ise, "Elbetteki mülteci anlaşmasının iptali AB için nahoş bir durum olacak. Bir başka deyişle Türkiye’nin göç dalgalarını kendi topraklarında tutması sona erecek. Ve bu da mültecilerin bir anda kendileri için Almanya’ya bir geçiş yolu olan Yunanistan’a akın etmelerine sebep olacak." dedi.

AB Devlet Başkanları Mart 2016 ortasında göç kriziyle mücadele için Türkiye ile ortak bir plan üzerinde anlaşmışlardı. Bu anlaşma çerçevesinde Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi Haziran sonu Türk vatandaşlarına vizelerin kaldırılmasını önerdi. Ankara'nın kalan bazı şartları tamamlamadığı gerekçesiyle AB, vize muafiyeti sözünü tutulmadı. Buna karşılık Erdoğan, eğer AB vizeleri kaldırmazsa mülteci anlaşmasının iptal olacağını dile getirmişti.

Haberrus