ABD’nin BM daimi temsilcisinden çağrı: Rusya'ya güvenmeyin

212

ABD’nin BM daimi temsilcisinden çağrı: Rusya'ya güvenmeyin

ABD’nin BM daimi temsilcisi Nikki Haley ‘Rusya tehditini görmezden gelemeyiz’ diyerek Rusya’ya güvenmeme çağrısında bulundu.

NBC News’in sorularını yanıtlayan Nikki Haley, ‘Bu tehditi ciddiye almamız lazım. Biz Rusya’ya güvenemeyiz. Biz hiçbir zaman Rusya’ya güvenmek zorunda değiliz’ dedi.

Haley’nin Rusya hakkındaki sözlerini yorumlayan Rusya Meclisi Başkan yardımcısı İrina Yarovaya, “Bu genelde dünyaya çok pahalıya mâl olan Amerikan dış politikasında yapılan hataların savunmasıdır.’ ifadelerini kullandı.

Yarovaya, “Güven yetersizliği, kendi sorumluluklarını yerine getirmeye hazır olmayanlardadır.” şeklinde konuştu.

ABD daimi temsilcisi Şubat ayı başlarında BM’de, Rusya’nın saldırgan tutumlarını eleştirip aynı zamanda Moskova ile ilişkileri düzeltmek istediğini dile getirmişti.

Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımlar ABD Başkanı Barak Obama tarafından bir yıl, AB liderleri tarafından ise 2017’nin ortasına kadar uzatılmıştı.

Batı, yaptırımların iptali için Rusya’ya, Minsk anlaşmasıdaki Ukrayna koşuluna uyma zorunluluğu getiriyor. Rusya’nın Ukrayna konusunda taraf olmadığını ifade eden Kremlin ise, bunu absürd bir yaklaşım olarak değerlendiriyor.

Haberrus