‘Rusya mülteci akımına karşı hazırlıklı olmalı’

237

Global Göç Politikası Uzmanlar Birliği (GMPA) üyesi Irina Ivahnyuk, Rusya'nın mülteci akımına karşı hazırlıklı olması gerektiğini belirtti.

Bursadabugün sitesinde yer alan habere göre Ivahnyuk, Rusya'nın, dünyada siyasi ve sosyal istikrarsızlıktan dolayı hızla artan mülteci akımını önleyemediğini, Rusya'nın mültecileri kabul etmeye hazır olduğunu göstermek için atılacak adımların politik açıdan doğru olacağını söyledi.

Ivahnyuk yaptığı açıklamada, "Rusya'nın mültecileri kabul etmeye hazır olduğunu söylemenin ileri görüş ve politik olarak doğru olacağını düşünüyorum. Bana öyle geliyor ki, Rusya'nın iş gücüne ihtiyacı vardır. Biz mültecileri kabul etmeye hazırız, onları karşılamak, yerleştirmek ve mülteciler için istihdam gücüne sıcak baktığımızı belirtmemiz gerekir.” şeklinde konuştu.

Ivahnyuk ayrıca, dünyada istikrarsızlık, toplumsal huzursuzluk, askeri çatışmaların yaşandığının altını çizerek, bunların Rusya'da da gerçekleşme ihtimalinin olduğunu dile getirdi.

Ivahnyuk, Avrupa ve Türkiye arasında yaşanılan krizle ilgili yaptığı açıklamada ise krizin mülteci akımlardan dolayı kaynaklanmadığını, siyasi ve çevresel nedenlerin etkili olduğunu ifade etti.

Haberrus