Rus senatör: ABD Rakka operasyonunu Kürtlerle gerçekleştirmeyi planlıyor

191

Rus senatör: ABD Rakka operasyonunu Kürtlerle gerçekleştirmeyi planlıyor

Sputnik News’in haberine göre, Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komisyonu Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç, ABD'nin Rakka operasyonunu Kürtlerle gerçekleştirmeyi planlayarak, Rusya ve Türkiye ile işbirliğini dışarıda tutmak istediğini söyledi.

ABD'nin hâlâ bölgede yalnızca kendi hâkimiyetini kurmak istediğini ve asıl niyetinin terörle mücadele olmadığını belirten Klintseviç, ABD ile Kürtlerin Rakka operasyonuna nisan ayı başında başlayacağı yönündeki haberlerle ilgili Sputnik'e konuştu.

Klintseviç "Ne yazık ki yine ABD'nin bölgedeki zorlaşan gerçek durumu göz önünde bulundurup IŞİD'le mücadele etmeye çalıştığını göremiyoruz. ABD, hâlâ gerçekler üzerinden değil, kendi programında olanlardan yola çıkıyor. Rusya ile işbirliği yapma akıllarında yok, bundan söz etmiyorum bile. Aslında NATO'dan müttefiki Türkiye'yi oyunun dışında tutmaya çalışıyor" ifadelerini kullandı.

Gelen bilgiler iyimser olmayı engelliyor

"Şimdilik yeni ABD Başkanı Donald Trump'ın IŞİD'le mücadele stratejileri hakkında çıkarımlar yapmak için erken. Ancak gelen bilgiler iyimser olmaya yer vermiyor. Zira ilk olarak bir strateji olup olmadığı sorusu akıllara geliyor" dedi.

Klintseviç, ABD'nin Rakka operasyonunu Kürtlerle gerçekleştirme girişiminin de daha önceki girişimlerinden farksız olduğunu, yalnızca karada görev yapacak ABD'li asker sayısının farklı olabileceğini ifade etti.

Haberrus