Japonya ve Rusya dışişleri ile savunma bakanları "2 artı 2" toplantısında

129

Japonya ve Rusya dışişleri ile savunma bakanları bir araya geldi.

Japonya ve Rusya dışişleri ve savunma bakanları, Tokyo'da düzenlenen '2 artı 2' toplantısında bir araya geldi. Bölgesel güvenlik konularının ele alınandığı toplantıya Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Japonya Dışişleri Bakanı Fumio Kişida ve Japonya Savunma Bakanı Tomomi Inada katıldı.

Toplantının, iki ülkenin de hak iddia ettiği adaların ortaklaşa geliştirilmesinin, iki ülke arasındaki toprak anlaşmazlığını çözmeye yardımcı olabileceğinin altı çizildi.

Dışişleri Bakanı Lavrov görüşmelerin başında, "Adaların ortak kalkınmasının, barış anlaşmasına uygun ortamı hazırlamak için önemli bir adım olacağına inanıyorum." dedi.

Japonya Dışişleri Bakanı Kişida da özellikle ortak ekonomik kalkınmada ilerleme sağlayarak barış anlaşmasına varmak için hızlı bir şekilde çalışmaya niyetli olduğunu söyledi.

Rusya ve Japonya, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Kuril Adaları'nın egemenliği konusundaki uyuşmazlık nedeniyle resmi bir barış anlaşması imzalayamamıştı. "2 artı 2" toplantıları, iki ülke arasındaki anlaşmazlıkların çözülmesi için yapılıyor.

Ukrayna krizinden sonra Moskova'ya uygulanan yaptırımlara Japonya'nın da destek vermesi, toplantıların kesintiye uğramasına yol açmıştı. Rusya ile Japonya arasındaki son "2 artı 2" toplantısı 2013'ün Kasım ayında yapılmıştı.

Haberrus