‘YPG ve Rusya anlaştı’ haberine Türkiye’den ilk tepki

307

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada YPG ile Rusya'nın Afrin'de anlaştığı iddiasıyla ilgili konuştu.

Kurtulmuş, "Suriye'nin kuzey bölgesinde bir terör devletinin kurulmasını asla kabul etmeyeceğimizi ilgili taraflara belirtiyoruz. Rusya da ABD'de bunu biliyor.” dedi.

‘Suriye’nin kuzeyinde bir terör devleti kurulmasına müsaade etmeyiz’

Türkiye’nin bölgedeki tutumuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, “Türkiye’nin ”Suriye'nin kuzey bölgesinde bir terör devletinin kurulmasını asla kabul etmeyeceğimizi ilgili taraflara belirtiyoruz, Rusya da ABD'de bunu biliyor. Türkiye'nin bölge siyasetine ilişkin en önemli rezervlerinden birisi bu. Maalesef bölge, özellikle Münbiç ve Rakka operasyonu hem ABD hem Rusya son kararlarını gözden geçirecekler.” şeklinde konuştu.

Kurtulmuş sözlerini şu şekilde sürdürdü: Biz Türkiye olarak bu bölgelerin tamamının etnik, kültürel ve mezhebi yapısının korunmasından yanayız. Rakka, Afrin ve Münbiç'in etnik yapısı korunmalıdır. Hem Ruslarla hem Amerikalılarla konuşuyoruz. Münbiç ve Rakka operasyonuyla ilgili henüz net bir karar yok. Türkiye, PYD unsurları yer almazsa DEAŞ'tan bölgenin temizlenmesi ve kurtarılması sürecinde etkin bir şekilde yer almaya hazırdır."

Reuters haber ajansı dünkü haberinde Rusya ve YPG’nin, Suriye’nin kuzeyinde bir üs kurulması konusunda anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.

Moskova tarafından yapılan açıklamada ise iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtilerek Reuters’in haberi yalanlandı.

Berk Atacan, Haberrus