Fransız basını: Rusya'nın Afrin'deki amacı Türkiye'yi Kürtlere karşı durdurmak

496

Fransız Le Monde gazetesi, Rus askerlerinin Afrin’e gelerek, Rusya’nın Suriye’deki sorunun çözümünde anahtar rol oynadığını göstermek niyetinde olduğunu yazdı.

Gazete, Rusya birliklerinin Afrin’e girmesi Ağustos 2016 da başlayan Fırat kalkanı operasyonunun bittiği anlamına geldiğini savundu.

Gazetede, “Şu an operasyon için mümkün olabilecek bütün yollar kapandı, Güneyde Suriye birlikleri ve batıda Rus askerleri konuşlanmış durumda. Ruslar, Türk askerlerini ve YPG’yi ayıran tampon bölgede yer alıyor. Suriye’nin kuzeyi YPG'nin kontrolü altında.” ifadeleri yer aldı.

Le Monde, Türk askerinin Suriye’deki Fırat Kalkanı Operasyounu’nun amaçlarından birinin de bölgedeki Kürt güçlerle mücadele etmek olduğunu yazdı.

Türkiye 24 Ağustos 2016 tarihinde Suriye’nin kuzeyinde DAEŞ’in kontrolü altında bulunan bölgeye yönelik Fırat Kalkanı Operasyonu’nu başlatmıştı.

20 Martta Rus askerleri zırhlı araçlarla Afrin’e gelmeye başladı. Rusya Savunma Bakanlığı, YPG ve Özgür Suriye Ordusu güçleri arasında arabuluculuk görevi üstlenmesi için Rus Uzlaşı merkezinin bir şubesini kuracaklarını açıklamıştı.

Bakanlık ayrıca, Rusya’nın Afrin’de bir askeri üs kuracağı yönündeki iddiaları yalanlamıştı.

Tarık Uçar, Haberrus