Rus akademisyen: Erdoğan İslam eğilimli yeni Atatürk

371

Rusya'da faaliyet gösteren, Medeniyetler Diyaloğu Bilimsel Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Aleksey Malaşenko, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'İslamcı yeni Atatürk' olduğunu söyledi.

Eho Moskvı radyosunun Krug Sveta programında konuşan Malaşenko, Erdoğan için "Bu niteliksel olarak yeni bir şey, imparator karakterli, İslamcı Türk milliyetçisi. Bazen bizde, Avrupa’da onu ılımlı İslamcı olarak adlandırıyoruz." diye ifade etti.

"Atatürk’ün mirası olan milliyetçilikle ılımlı İslam nasıl bağdaştırılabilir?" sorusuna da Malaşenko, "Bu çok büyük bir problem." diye cevap verdi.

"Hizmet Hareketi ciddi bir rakipti"

Malaşenko’ya göre Erdoğan'ın Hizmet hareketiyle sorun yaşamasının temel neden 15 Temmuz veya ayrı düşülen başka konular değil, çatışmanın asıl sebebi Erdoğan'ın Gülen'i ve Hizmet hareketini rakip olarak görmesi. "Erdoğan ve Hizmet Hareketi lideri Fethullah Gülen arasındaki çatlakların sebebi, Erdoğan’ın Hizmet Hareketi’ni İslami alanda ciddi bir rakip olarak görmesidir." diyen Rus uzman sözlerine şöyle devam etti, "Erdoğan ülkeyi İslamlaştırıyor. Ama anlamadığı bir şey var; bu kadar yoğun bir şekilde ülkeyi İslamlaştırmak yeni rakipler ortaya çıkaracak. Şeriat mı istiyoruz? Bunun sonuçlarını Arap ülkelerinde gördük."

"Sultan Erdoğan"

Programa katılan bir diğer Rus uzman, Avrupa ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi Müdürü Timofey Bordaçev, "Erdoğan’ın lider olduğu son yıllarda yasamadaki yapılan tüm değişiklikler Erdoğan’ın yönetim süresini uzatmak ve yetkilerini genişletmek için yapılmıştır. Bazı uzmanların dediğine göre eğer Erdoğan referandumu kazanırsa, onu ‘sultan’ olarak adlandırmak mümkün olacak.” diye konuştu.

Buna ek olarak Bordaçev, "Türkiye’yi referandumdan sonra süper başkanlık sistemi bekliyor. Erdoğan kendisi bir hükümet kurabilecek. Bunun dışında bir çok seçilme hakkı olabilecek. Bu referandumla çok uzun süre lider olarak kalabilir. Geçen yıl bütün muhalefeti, orduyu ezerek bitirdiği için bu Erdoğan’ın önüne sınırsız bir imkan sunacak.” diye belirtti.

Emirhan Cengiz, Haberrus