Zaharova, Rus Maslahatgüzarı'nın Türk Dışişleri'ne neden çağırıldığını açıkladı

490

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Ankara'daki geçici Rus Maslahatgüzarı'nın Türkiye Dışişleri Bakanlığı'na çağırılmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Dışişleri Bakanlığı’ndaki haftalık basın toplantısında konuşan Zaharova, “Ankara'daki geçici Rus Maslahatgüzarı Sergey Panov'un Türkiye Dışişleri Bakanlığı'na Suriye'deki hala kolay olmayan durumu görüşmek üzere çağrıldığını söyleyebilirim. Bilindiği üzere Türkiye, Suriye'deki barış sürecindeki başlıca partnerlerimizden birisidir; görüşmede de bu konular değerlendirildi. Askeri konuları ilgilendiren her sorunun ise direkt olarak Rusya Savunma Bakanlığı'na aktarılması gerektiğini hatırlatmak isterim.” şeklinde konuştu.

Türkiye ve Rusya Dışişleri terörle mücadele için toplanıyor

Zaharova, terörle mücadele konusunda Türkiye ve Rusya’nın ortak çabalarına dikkat çekerek, "29 Mart'ta Moskova'da 2 ülke dışişleri bakanlıkları himayesinde, terör ve organize suçlarla mücadele konularının görüşüleceği bir toplantı düzenlenecek. Bir önceki toplantı geçtiğimiz kasım ayında Ankara'da yapılmıştı." dedi.

Maria Zaharova, toplantıda Rus heyetine Dışişleri Bakan Yardımcısı Oleg Sıromolotov'un başkanlık etmesinin planlandığını da belirtti.

Haberrus