ABD’den Rusya’ya yeni silah yaptırımları; Moskova tepkili

241

ABD, nükleer silahların Suriye, İran ve Kuzey Kore’ye yayılmasının engellenmesi anlaşması kapsamında Rusya’daki 8 silah şirketine ambargo uygulamaya başladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova, ABD'nin Rusya'ya uyguladığı yaptırımların ülkenin "terörle mücadelesine zarar verdiğini” söyledi.

ABD, Rus devlet şirketi Rostech’e bağlı Rosoboroneksport, Bazalt, 150. Hava Araçları Tamiratı Fabrikası ve Makine Mühendisliği Bürosu dahil olmak üzere 8 Rus şirketine yaptırımlar uyguladı.

Zaharova, Rusya'nın ABD'nin yeni yaptırımlarından dolayı "şaşırmış ve hayal kırıklığına uğramış" olduğunu söyledi ve uygulanan yaptırımların ABD söylemleriyle ters düştüğünü belirtti.

Yaptırımların "IŞİD'i yenmek" için gereken işbirliğini engellediğini aktaran Rusya sözcüsü, ABD için "uzun süredir olmayan yerlerde düşman arıyorlar, böylesi bir yaklaşım ABD'nin güvenlik çıkarlarıyla örtüşmüyor" diye konuştu.

“Gerginliği tırmandırıyor”

Rus senatör Aleksey Puşkov, ABD’nin uyguladığı yeni yaptırımların Rusya’nın silah ihracatına önemli etki yapmayacağını ancak gerginliği tırmandırarak normalleşme sürecine engel olacağını belirtti.

Puşkov, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “ABD’nin yeni yaptırımları Rusya’nın silah ihracatına önemli etki yapmayacak. Ancak iki ülke arasındaki gerginliği tırmandırıyor ve ilişkilerin normalleşmesine engel oluyor.“ dedi.

Haberrus