Putin: İran güvenilir bir partner ve iyi bir komşu

183

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün Kremlin'de bir araya geldi. İki ülke arasındaki işbirliğinin üçüncü ülkeleri hedef almadığını, amaçlarının bölgedeki istikrarı güçlendirmek olduğunu ifade eden Putin, İran'ı Rusya'nın iyi bir komşusu ve güvenilir bir partneri olarak gördüklerini belirtti.

İki ülkenin 500 yılı aşkın bir süredir diplomatik ilişkileri sürdürdüğünü söyleyen Putin, "Moskova ve Tahran, her alanda son derece etkili bir çalışma yürütüyor. Uluslararası faaliyetler, köklü ve zorlu uluslararası problemlerin çözümü ve ekonomi bu alanlardan bazıları" dedi.

Rusya'ya ilk resmi ziyaretini gerçekleştiren Ruhani, Putin ile görüşmesinin basına açık bölümünde önemli açıklamalarda bulundu. Son yıllarda, ikili ilişkilerin geliştiğini ve görüşme sırasında ilişkileri ileri taşıyacak yeni adımlar atılmasını umduğunu belirten Ruhani, şunları söyledi: "Uluslararası terörle ve uyuşturucu tehdidiyle mücadele alanında iyi bir deneyime sahibiz. Amacımız, bölgede barış ve istikrarı güçlendirmek. İlişkilerimizin gelişmesi, üçüncü ülkeleri hedef almıyor."

Rusya-İran arası ikili ticaret hacmi artıyor

Rusya ve İran'ın son dönemde tüm alanlarda önemli sonuçlar elde ettiğine de dikkat çeken Putin, 2016 yılında ikili ticaret hacminin yüzde 70 oranında artmasını örnek olarak gösterdi. Putin, bu sonuçlara Ruhani ve hükümetinin çabaları sayesinde ulaşıldığının altını çizdi.

Haberrus