Rusya Kürtler üzerinde ne kadar söz sahibi?

199

ABD’nin önde gelen düşünce kuruluşlarından Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi tarafından düzenlenen panelde Rusya’nın Suriye’de yaşanan iç savaştaki rolü ve bölge ülkeleriyle olan ilişkileri konuşuldu.

VOA’da yer alan habere göre Merkezi Moskova’daki Strateji ve Teknoloji Analiz Merkezi’nden savunma uzmanı Ruslan Puhov, Rusya’nın Suriye’de Kürt güçleri üzerinde hakimiyet kurmaya çalıştığını, ancak onlarla Türkiye gibi bölge ülkelerini bu konuda saf dışı bırakacak tarihsel bir ilişkisi olmadığını söyledi.

Puhov, “Barzani ve Talabani liderliğindeki Kürt grupları, Türkiye ve İsrail gibi bölge ülkeleriyle uzun yıllardır yakın bir ilişki içinde. Bu ilişkiyi kıracak şekilde Rusya’nın etkisini arttırabileceğini düşünmüyorum. Kürtler’ın çeşitli ülkelerle farklı politikalar izliyor. Oysa Rusya bu gruplar üzerinde etkili olmayı çok isterdi. Bence PKK dahil, Rusya Kürtler üzerinde yeterince söz sahibi değil.” dedi.

Rusya’nın Suriye’de attığı adımların Amerika-Rusya ilişkilerini olumsuz etkilediğini söyleyen Puhov, “Bence bu Amerika-Rusya ilişkileri için kötü. Aslında özellikle Paris saldırılarından sonra IŞİD’e karşı, İkinci Dünya Savaşı’nda Naziler’e karşı omuz omuza savaştığımız gibi bir koalisyon kursaydık harika olurdu. Ancak buna yakın bile değiliz. Rusya’yla birlikte çalışma konusunda sınıfta kaldık.” ifadelerini kullandı.

Haberrus