Lavrov: Beyaz Saray, Trump muhaliflerinin baskısı nedeniyle Rusya’yı suçluyor

70

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Başkanı Donald Trump muhaliflerinin baskısı altında kalan Beyaz Saray’ın Rusya’ya asılsız suçlamalar yöneltmek zorunda kaldığını söyledi.

Sputnik’in haberine göre Lavrov, Bangladeşli mevkidaşı Abul Hassan Mahmud Ali ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Yeni ABD yönetimi, henüz dış politika yaklaşımlarını belirlemeye çalışırken, Rusya-ABD işbirliğinde daha etkili biçimde çözülebilecek sorunların çözümünde duraksamalar yaşanıyor. Elbette bu süreç objektif, kimseyi acele ettirmeye çalışmıyoruz. Ancak Trump yönetiminin çalışmalarını ve Rusya ile ilişkilerini sekteye uğratmak isteyen kesimler var.” dedi.

‘Obama’nın açtığı yaraların iyileştirilmesine izin vermiyorlar’

ABD Eski Başkanı Barack Obama döneminde ikili ilişkilerde açılan yaraların iyileştirilmesini engellemeye çalışanlar olduğunu kaydeden Lavrov, ABD’deki iç siyasi çekişmede Rusya kartının kullanıldığını belirterek şunları söyledi: “Bu üzücü bir durum ve bu konuda hiçbir şey yapamıyoruz. Eğer bizi suçluyorlarsa, kanıt sunmalarını istiyoruz. Hiçbir kanıt sunulmadığı gibi, Beyaz Saray, Trump muhaliflerinin baskısıyla Rusya’ya düzenli olarak hayal ürünü suçlamalar yöneltiyor.”

Beyaz Saray’ın dün Rusya’yı 2016 yılında Karadağ’daki seçimlere müdahale etmekle suçladığını da anımsatan Lavrov, Moskova’nın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın kimyasal saldırının sorumluluğundan kaçmasına yardım etmek için dezenformasyon kampanyası yürüttüğü iddia edildiğini savundu.

Haberrus