Rus milletvekili: Teröristler Türkiye'yi transit ülke olarak kullanıyor

211

St. Petersburg şehrinde gerçekleştirilen ve 15 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısının ardından Rusya, göçmen yasalarını ve yabancılara vatandaşlık verilmesi kurallarını katılaştırmaya hazırlanıyor.

Putin: Rusya vatandaşlığının alınmasına imkan veren kararları iptal edebiliriz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, terör eylemlerine karışan kişilerin Rusya vatandaşlığının iptal edilmesi fikrini desteklediğini, ancak bunun anayasaya aykırı olduğunu hatırlattı. Putin, "Ancak bundan sonra Rusya vatandaşlığının alınmasına imkan veren kararları iptal edebiliriz" diye konuştu. Önümüzdeki günlerde bu konuların hukukçularla beraber görüşüleceğini söyleyen Putin gereken kararların bir an önce alınacağını ifade etti.

Moskova Şehir Meclisi Güvenlik Komitesi Danışma Kurulu Üyesi Dmitri Efimov Sputnik radyosuna yaptığı açıklamalarda, St. Petersburg metrosunda kendini patlatan Ekbercan Celilov'un Kırgızistan doğumlu olduğunu ve 2011 yılında kolaylaştırılmış prosedürler sayesinde Rusya vatandaşlığı aldığını hatırlatarak şunları söyledi:

"Terör olaylarına karışan vatandaşların vatandaşlığının iptal edilmesi konusu, geçtiğimiz günlerde St. Petersburg şehrinde gerçekleştirilen terör saldırısıyla alakalı. Bu terör olayı, ek kararlar alınması gerektiğini gösterdi. Ancak burada bireysel bir yol izlenmeli. Her kişi için ayrı karar alınması gerekiyor. Şuandaki temel problem, ebeveynleri Rusya vatandaşı olan kişilere kolaylıkla vatandaşlık verilmesi. Burada titiz bir çalışma gerekiyor."

Efimov'a göre yabancı vatandaşlara Rusya pasaportu verilmesine dair yasaların katılaştırılması gerekiyor.

"Biz neredeyse herkesi ülkeye sokuyoruz. Orta Asya'dan gelen akım, genel olarak Kafkaslardan, Türkiye'den geçiyor ve Suriye'ye gidiyor. Geri dönüşte de aynı yolu kullanıyorlar. Ve bu geçişler çoğu zaman herhangi bir kontrol olmaksızın gerçekleşiyor. Buna ek olarak bir de göçmen toplulukları var, bunlar beyin yıkayan terörizm grupları için can suyu. Buna dikkat etmek gerekiyor."

Haberrus