Rusya’dan BMGK İdlib karar tasarısına veto

95

Rusya, Suriye’nin İdlib kentinin Han Şeyhun beldesindeki kimyasal silah saldırısının soruşturulmasını isteyen BM Güvenlik Konseyi karar tasarısını veto etti.

Han Şeyhun’daki kimyasal saldırıları kınayan ve saldırının soruşturulmasını öngören karar tasarısı ABD, İngiltere ve Fransa tarafından hazırlanmıştı.

Tasarıda, soruşturma için tüm taraflara soruşturma ekibiyle iş birliğine gitmeleri, Esed rejiminden de 4 Nisan'daki hava operasyonlarıyla ilgili tüm uçuş bilgileri ile komuta kademesinin listesini vermesi ve kimyasal saldırıyla ilişkisi olduğu düşünülen askeri tesislerde inceleme yapılmasına izin verilmesi talep ediliyordu.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Rusya’nın bu kararı veto ederek sed rejiminin yanında yer almayı seçtiğini söyledi. Haley, "Eğer rejim Rusya'nın iddia ettiği gibi masumsa bu tasarıda talep edilen bilgiler onları haklı çıkarırdı." yorumunda bulundu.

BMGK daimi üyelerinden Çin ise veto etme konusunda Rusya'ya katılmayarak çekimser oy kullandı.

ABD, İngiltere ve Fransa’nın olayla ilgili tasarısını veto eden Rusya, konuyla ilgili BMGK’na yeni bir karar tasarısı sunmaya hazırlanıyor.

Haberrus